Majowa łąka okiem przedszkolaka.
- 22
Czyściochowa Akademia w przedszkolu- dbanie o higienę jamy ustnej.
Wszystkie przedszkolaki Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach zaangażowały się w działanie edukacyjne „Czyściochowej Akademii”, związane z dbaniem o higienę jamy ustnej oraz kształtowaniem i utrwaleniem prawidłowych nawyków higienicznych wśród dzieci.
Partnerami programu są firmy Rossmann i Jordan.
Każdy przedszkolak został obdarowany książeczką przygotowaną z myślą onich
i ich rodzicach, zawierająca najważniejsze informacje na temat prawidłowego dbania o zęby od najmłodszych lat. Publikacja zawiera historie, które w zabawny sposób opowiadają najmłodszym jak dbać o zęby. Jest w niej także zawarty tygodniowy plan mycia zębów i co najważniejsze- naklejka w formie zwierzątka, za pilne wywiązywanie się z tego ważnego dla zdrowia obowiązku.2
Warsztaty lepienia z gliny w przedszkolu
6 maja w oddziałach przedszkolnych odbyły się warsztaty lepienia z gliny. Podczas zajęć dzieci poznały historię powstania gliny. Bawiły się sensorycznie gliną tocząc ją, przerzucając, ugniatając i wałkując.
Każdy z przedszkolaków własnoręcznie wycinał swój wzór, młodsza grupa motylki, a starsza- tulipany. W trakcie warsztatów dzieci poznały pojęcie kształtu, formy i perspektywy, a przy okazji uczestniczyły w pierwszej lekcji geometrii. Sprawdzały strukturę gliny, jej kolor i zapach. Najbardziej rozbawił je dźwięk jaki wydaje, gdy jest mokra. Największe wrażenie na przedszkolakach zrobiło to, że niepozorny kawałek gliny nabiera kształtu pod wpływem ich dłoni. Poczucie, że dowodzą gliną dodało młodym artystom pewności siebie niezbędną do zrealizowania pracy oraz zachęcało do coraz odważniejszej ekspresji. Wybaczająca natura gliny zapewniła dzieciom poczucie kontroli nad sukcesem w pracy i pomogła zrozumieć, że błędy nie powstrzymują postępu.
Po zakończeniu warsztatów prace dzieci przewiezione zostały do pracowni i przygotowane do wypału. Po naturalnym suszeniu w temperaturze pokojowej, wypalane zostaną w piecu elektrycznym, przez około 30 godzin,
w temperaturze przekraczającej 1000 stopni C. Po wysuszeniu wszystkie prace wrócą do przedszkola i do rąk własnych ich autorów.7
Zielona szkoła w ostatniej odsłonie.
Harmonogram zajęć w projekcie " Razem do celu w Gminie Walim
Razem do celu - harmonogram realizacji form wsparcia
Razem do celu w Gminie Walim.
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM" tym razem w wersji popołudniowo- wieczorno- nocno- porannej 🌌☀️Zdobytą dotychczas wiedzę i umiejętności🧬🧪⚗️🔭 sprawdziliśmy podczas piątkowej popołudniowej gry terenowej, w której podzieleni na kolorowe grupy musieliśmy odnaleźć koperty z zadaniami, (według przygotowanej mapy), rozwiązać łamigłówki, odpowiedzieć na pytania i dotrzeć na miejsce zbiórki w jugowickiej "Albertówce", gdzie jak zwykle mogliśmy liczyć na gościnność ks.Franciszka Głoda. Przy ognisku wspaniale przygotowanym przez Alana,Antka i Eryka z kl.8, poznaliśmy wyniki zmagań
drużynowych i otrzymaliśmy nagrody. Potem był wieczorny powrót do szkoły ze śpiewem na ustach, gdzie klasy zaaranżowano na sypialnie,a raczej kluby dyskusyjno- integracyjne, bo snu tej nocy było niewiele.Nie przeszkodziło to jednak, aby sobotnie zajęcia projektowe odbyły się z taką samą energią i zaangażowaniem jak zwykle.
To był bardzo udany czas, przede wszystkim dlatego, że byliśmy ze sobą tak bardzo i tak intensywnie👍👬👭🧑🤝🧑👍112
Razem do celu w Gminie Walim.
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM".Rozwijamy się nieustannie na zajęciach projektowych z matematyki, języka angielskiego, naukowo- badawczych i ICT.
16
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
W naszej szkole obchodziliśmy to święto poprzez zorganizowanie kilku ciekawych akcji czytelniczych.
-
Przeprowadzenie akcji „ Starsi czytają młodszym” , polegająca na tym, iż uczniowie klasy VII przeczytali baśnie i legendy swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas młodszych.
-
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas I-II pt. „ Okładka mojej ulubionej książki”.
I MIEJSCE – Lena Sidor
II MIEJSCE – Tobiasz Baranowski
III MIEJSCE – Urszula Kręciproch
Wyróżnienia – Nadia Józefiak i Tymoteusz Obara
-
Przygotowanie zakładek do książek prze klasę IV.
-
Przeprowadzenie w klasie III gry typu escape room „W krainie bajek i baśni”.
-
Uczennica klasy VIII przygotowała propozycję 10 książek lekkich i przyjemnych do przeczytania.
-
Heartstopper - Alice Oseman
-
Tajemnice domu w Bielinach – Katarzyna Berenika Miszczuk
-
Baśniobór – Brandon Mull
-
Banda z Burej – Magdalena Witkiewicz
-
Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy – Rick Riordan
-
Zwiadowcy – John Flanagan
-
Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata – Benjamin Saenz Alire
-
Zbrodnia niezbyt elegancka – Robin Stevens
-
Małe kobietki – Louisa May Alcott
-
Gdyby ocean nosił twoje imię – Tahereh Mafi
-
19-
Za parę lat pozmieniam świat.
"ZA PARĘ LAT POZMIENIAM ŚWIAT" to tytuł filmowego konkursu, zorganizowanego przez Klub Radnych Gminy Walim "Nowa Inicjatywa ", w którym młodzi obywatele podzielili się kreatywnymi pomysłami na ulepszenie swojego środowiska lokalnego. Dziś laureaci tego przedsięwzięcia wraz z grupą wyróżnionych, najaktywniejszych szkolnych wolontariuszy odebrali nagrodę w postaci wycieczki do Warszawy! Odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, wzięli udział w obradach Sejmu, podczas których zostali uroczyście powitani przez panią Marszałek, odbyli spotkanie z posłami, zwiedzili Senat oraz zjedli obiad w Restauracji Sejmowej. Pobyt zakończyli spacerem po Starówce i naturalnie zakupem naręczy pamiątek😉😎 Dziękujemy panu posłowi Jackowi Protasiewiczowi za nieocenioną pomoc w organizacji wycieczki oraz opiekę podczas pobytu w stolicy.
20
UDZIAŁ W AKCJI SPOŁECZNO - EDUKACYJNEJ „ŻONKILE”
Uczniowie klas 4,5,6,7,8 uczestniczyli w pokazie filmów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN ukazujące historię ludności żydowskiej od XIII wieku po czasy II wojny światowej i likwidacji gett żydowskich na terenie całej Polski.
Akcja społeczno- edukacyjna „Żonkile” jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych historią i przeszłością naszego kraju. Jej symbolem jest papierowy, żółty żonkil na pamiątkę kwiatów składanych zawsze 19 kwietnia ( w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim) pod Pomnikiem Umschlagplatz w Warszawie przez Marka Endelmana, jednego z dowódców powstania.
Hasłem tegorocznej akcji było słowo „miłość” – jako manifestacja sprzeciwu wobec wszelkiej agresji.
Konkurs ekologiczny
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie ekologicznym
„MOJA GMINA - MOJE ŚRODOWISKO”
organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Walimiu zajmując II i III miejsce.
Dziękujemy za wspólną zabawę i gratulujemy zwycięzcom!9
Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia. Święto to ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. Jest ono wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
W naszej szkole uczniowie włączyli się do obchodów Dnia Ziemi. O godz. 9.00 wspólnym śpiewem „ Jesteśmy dziećmi ziemi” rozpoczęliśmy uroczyste obchody. Trzy grupy uczniów z klas od 1 do 8 reprezentowały swoje zespoły w konkursie ekologicznym, gdzie budowali roboty z recyklingu, rozwiązywali krzyżówki, odpowiadali na pytania związane z ekologią i klimatem. Podsumowaniem uroczystości było posianie kwiatów w przygotowanych wcześniej donicach. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu dzisiejszej uroczystości.
Dbajmy o naszą planetę zawsze!34
Wolontariusze w działaniach przedświątecznych.
W okresie przedświątecznym wolontariusze i pozostali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka przygotowali piękne kartki wielkanocne dla podopiecznych Domu Spokojnej Starości „Borys” w Zagórzu Śląskim. Kartki zostały wykonane pod okiem p. Anety Szponarskiej i p. Moniki Lubińskiej oraz wręczone pensjonariuszom, podczas wspólnego śniadania wielkanocnego. Seniorzy przyjęli je z wielką radością, wzruszeniem i wdzięcznością. Szkolni wolontariusze nie zapomnieli o naszej „przyszywanej” szkolnej babci Michalinie, którą poznali podczas obdarowywania jej „Szlachetną paczką”. Przygotowali dla niej koszy wielkanocnych smakołyków od króliczka oraz kartkę świąteczną. Podczas spotkania z babcią Michaliną nie obyło się bez łez wzruszenia i szczerych podziękowań.
Wyjątkowy czas świąteczny pozwala jeszcze wyraźniej dostrzec nam drugiego człowieka i jego potrzeby. Każde charytatywne działanie ma sens i pokazuje jak ważne jest to, co robimy dla innych. Nasze pomocowe inicjatywy pozwalają cieszyć się z małych rzeczy, bo to one pokazują nam wzór na szczęście.
M.Lubińska
Radosnego Alleluja!
Razem do celu w Gminie Walim.
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM". Dziś podglądamy projektowe zajęcia matematyczne i z języka angielskiego. Tu nie ma nudy👍📐📏🖋️📓📔📝
11
Przez lądy i oceany.
Dzisiaj w szkole gościliśmy pana Bolesława Grabowskiego, który opowiadał uczniom o swoich podróżach do Afryki oraz Meksyku. Duże zainteresowanie wzbudziły pamiątki i rekwizyty przywiezione z odległych zakątków świata. Ogromne wrażenie zrobiły piękne zdjęcia, filmiki oraz przysmak - szarańcza, który można było spróbować. Dziękujemy za wspaniałą lekcję.24
Finalistki Być Kimś
09 kwietnia 2022r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu odbyła się uroczysta gala wręczenia tytułów i nagród uczestnikom interdyscyplinarnego konkursu Być Kimś. Wśród zwycięzców były nasze dwie uczennice z klasy 8. Wiktoria Chorążyczewska, która otrzymała tytuł Finalistki pierwszego stopnia i Adriana Sidor- Finalistka drugiego stopnia. Serdecznie gratulujemy.
Razem do celu w Gminie Walim
"Razem do celu w Gminie Walim" to projekt o wartości 500 tys.zł, który realizujemy wraz z przyjaciółmi z PSP im.Polskich Noblistów w Walimiu. Tym razem odsłaniamy rąbek tajemnicy i zapraszamy na fotorelację z zajęć naukowo- badawczych , z przyrodniczo- geograficznego koła zainteresowań oraz koła "Małych Odkrywców", z zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne oraz z zajęć edukacyjno- wyrównawczych z języka angielskiego. Jak Wam się podoba? Bo nam bardzo👍😀🧭🧲🔭✏️🔬🔎
23
Dzień Sowy w przedszkolu
W środę, 6 kwietnia nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Sowy w związku
z Rokiem Sowy w naszej gminie.
Dzieci przyniosły ze sobą tematyczne rekwizyty, zapoznały się z różnymi ciekawostkami i zwyczajami z życia sów, poznały różne ich gatunki, w tym najmniejszego przedstawiciela- sóweczki, do której mogły się przytulić
i wyszeptać coś miłego z okazji jej święta. Następnie przedszkolaki wzięły udział w zabawach edukacyjnych: utrwaliły nazwy zwierząt żyjących
w lasach, rozwiązały zagadki z Smokiem Obibokiem, przeliczyły sówki w zbiorach i dopasowały odpowiednie liczby do zbiorów. Wykonały też sowie maski, które przydały się w ruchowej zabawie i podczas nauki piosenki: „Śpiewających brzdąców mądra sowa”. Po tych wszystkich atrakcjach dzieci złapały wytchnienie słuchając bajki o bezsennych sowach
i przyjaciołach, którzy starali im się pomóc zasnąć w nocy. Na zakończeniekażdy z przedszkolaków wykonał prace plastyczne związane z kodowaniem obrazka sowy według koloru oraz zakodowane liczby według koloru. Przygotowały także sówkę na gałązce z kółeczek origami.
To był kolejny udany i miły dzień w przedszkolu.
22
Wolontariusze i Szlachetna Paczka
- Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia.Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną.Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.M. Lubińska
Doraztwo zawodowe w praktyce
- Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem. Dostarczyła wiedzy na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.M. Śliwińska
SZKOLNE JASEŁKA
W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.
Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.
A.Jaśkiewicz
Dzień Banana w przedszkolu
W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki, wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie