• Igrzyska dzieci w piłce siatkowej

          • 25 stycznia na obiekcie Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu nasza szkoła uczestniczyła w finale powiatowym Igrzysk Dzieci w piłce siatkowej czwórek 🏐Po zaciętej rywalizacji drużyna dziewcząt zajęła 3 miejsce, natomiast drużyna chłopców 4. Wielkie brawa i gratulacje należą się każdemu z uczestników 👏🏻

          • Turniej piłki siatkowej

          • W dniu dzisiejszym uczennice naszej szkoły wzięły udział w turnieju piłki siatkowej o puchar Pani Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Boguszowie -Gorcach. Poziom turnieju był bardzo wyrównany , wszystkie pojedynki toczyły się z niezwykłą zaciętością. Nasza reprezentacja wygrała trzy pojedynki, ustępując jedynie drużynie z Jedliny Zdroju. Ostatecznie zajęliśmy II miejsce. Gratulujemy udanego występu 😀

          • Akcja Żonkile

          • Nasza szkoła kolejny raz bierze udział w Akcji Żonkile. W środę, 19 kwietnia 2023 r. przypadnie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia

            i podtrzymując żywą pamięć o uczestnikach i uczestniczkach powstania – już po raz jedenasty – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Tego dnia przeprowadzone zostaną w szkole zajęcia dotyczące powstania w getcie warszawskim.

          • Poszukiwacze śladów przeszłości

          •  

            Dominik Koziara i Julek Młot - uczniowie klasy 7 są namiętnymi poszukiwaczami skarbów- pozostałości po dawnych mieszkańcach naszych najbliższych okolic. Udało im się zgromadzić pokaźną kolekcję, której bogatą fotograficzną dokumentację zaprezentowali na przeprowadzonej lekcji historii w klasie V. Może będą mieć następców?

          • Kopciuszek

          • Dzisiaj młodsze dzieci z naszej szkoły wybrały się do teatru, aby obejrzeć spektakl pt."Kopciuszek ". Prawdziwa scena, muzyka, efekty świetlne oraz ciekawe kostiumy przciągnęły ich uwagę. Na wielu twarzach wywołały zachwyt. Wizyta w teatrze jest wydarzeniem uroczystym i niecodziennym. Nasi uczniowie zawsze przestrzegają etykiety teatralnej i stosują się do panujących zasad. Jesteśmy z nich dumni!

          • Zajęcia świetlicowe

          • Dzisiaj na zajęciach świetlicowych zabawiliśmy się w projektantów mody karnawałowej. Powstały ciekawe projekty sukienek, kostiumów i masek. To dobre pomysły, aby stworzyć niepowtarzalny strój. A karnawał trwa!!! 🦹‍♀️💃👯👷‍♀️💂‍♀️🦸‍♀️

          • Uczymy się żyć zdrowo

          • W oddziale przedszkolnym A oraz w klasie I odbyły się zajęcia profilaktyczne pod nazwą "Uczymy się zdrowo żyć" prowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Wałbrzychu. Pani Marta Sroka opowiedziała dzieciom o piramidzie zdrowego żywienia, o tym jakie zachowania prowadzą do zdrowego stylu życia, pokazała również prawidłową technikę mycia rąk. Dzieci sporo się nauczyły, ale przede wszystkim dobrze bawiły się podczas sprawdzania w lampie UV czy ich technika mycia jest skuteczna.

          • Rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika

          • Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

            Rok Mikołaja Kopernika 

            W swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.

            Mikołaj Kopernik nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Poza wybitnym astronomem patronami roku 2023 są: Jan Matejko i Wisława Szymborska.

            Mikołaj Kopernik

            Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. 

            Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

             

          • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

          • W miniony piątek dzieci z oddziału przedszkolnego OB. przygotowały nie lada niespodziankę swoim ukochanym babciom i dziadkom, a wszystko z powodu ich corocznego święta.
            Prezentem był perfekcyjnie przygotowany program artystyczny, z krótkim spektaklem, recytacją wierszyków, piosenkami i tańcem „prosto od serca”.
            Poza tym, wyjątkowi goście otrzymali od swoich wnucząt własnoręcznie wykonane laurki oraz broszki (babcie)i krawaty(dziadkowie).
            W taki piękny sposób przedszkolaki podziękowały swoim dziadkom za miłość, czas i uwagę, którą na co dzień od nich otrzymują.
            Słodkim dopełnieniem święta był pyszny tort i wspólny międzypokoleniowy poczęstunek.
            Drodzy babcie i dziadkowie żyjcie zdrowo i szczęśliwie przez długie lata, a najlepiej do końca świata!!!
            „To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie.                                Dają bezwarunkową miłość, dobroć , poczucie humoru,                                           komfort i lekcje życia oraz, co najważniejsze, ciasteczka”
                                                                                                  (Rudolph Giuliani)

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Co roku w styczniu obchodzimy dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka. W piątek 20 stycznia zorganizowana została uroczystość właśnie z tej okazji. Dzieci z Zerówki wystawiły jasełka w formie pantomimy. Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

          • Dzień Kubusia Puchatka

          • W dniu 18 stycznia przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. 
            Celem tego święta było rozwijanie zainteresowań, poznanie postaci i przygód Kubusia Puchatka oraz doskonalenie uważnego słuchania. 
                W tym dniu na dzieci czekało wiele ciekawych niespodzianek, w tym  zabawy edukacyjne z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi w roli głównej. Przedszkolaki poznały także prawdziwą historią powstania powieści o ich pluszowym ulubieńcu oraz wykonały „Kubusiowe portrety”. Dzieci w tym dniu przybyły 
            z maskotkami Kubusia Puchatka i odśpiewały mu 100 lat z okazji jego urodzin.

          • Międzynarodowy Dzień Koszuli

          • Koszula jest jednym z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych elementów naszego ubioru. Można ją znaleźć zarówno w męskiej jak i w damskiej garderobie.
            Różnorodność wzorów, kolorów i fasonów sprawia, że można ją wykorzystać do komponowania każdej stylizacji. W KOSZULI ZAWSZE WYGLĄDAMY DOBRZE: zarówno w stroju wizytowym, codziennym jak i sportowym. Tej części garderoby nie może zabraknąć w żadnej szafie.
            Dzisiaj 13 stycznia obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOSZULI. Chcąc uczcić to nietypowe święto chętni uczniowie i nauczyciele z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego pojawili się w szkole w „stylizacji koszulowej”- szykownie i elegancko.

          • Rytuał czytania dziecku

          • Drogi Rodzicu, podaruj swojemu dziecku coś najcenniejszego (i to zupełnie za darmo😉)swój czas, uwagę i rytuał czytania przed snem. Tak się tworzy więź- fundament w procesie wychowania.Polecamy, rekomendujemy 👍📙📘📗📕

          • Vege

          • Dzisiaj, 11 stycznia swoje święto obchodzą WEGETARIANIE czyli osoby, które świadomie wykluczyły ze swojego pożywienia mięso, ryby, owoce morza. Uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły uczcili ten dzień przygotowując plakaty związane ze zdrowym odżywianiem. 
            Bycie „Vege” staje się w ostatnim czasie bardzo modne. Dieta ta uważana jest za dietę zdrową i ekologiczną. Należy jednak pamiętać,  że bycie „vege” to nie spożywanie przypadkowych produktów roślinnych, a komponowanie swojego jadłospisu w taki sposób, aby dostarczać  sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Należy mieć też świadomość, że produkty „vege” nie dostarczą naszemu organizmowi niektórych  substancji ,które występują tylko w  mięsie, dlatego też stosując dietę wegetariańską należy częściej wykonywać badania aby zapobiegać niedoborom (modyfikować swoją dietę),częstsza  też staje się potrzeba suplementacji.

          • Egzamin z matematyki - zapisz się na webinar

          • Polski Instytut Edukacji wystąpił z kolejną społeczną inicjatywą wspierającą uczniów szkół podstawowych oraz wyrównującą szanse edukacyjne w odniesieniu do egzaminu ósmoklasisty z matematyki.

            Oferujemy uczniom Państwa szkoły bezpłatny udział w cyklu DARMOWYCH WEBINARÓW przygotowujących do egzaminu 8-klasisty z matematyki.

            Za nami już dwa tego typu spotkania online, które zgromadziły ponad 3800 uczniów klas 8! 

            Komentarze rodziców i dzieci zebrane w trakcie webinaru dowodzą olbrzymiej potrzebie tego typu spotkań online oraz wysokiej skuteczności metody webinaru.

            Webinary będą odbywać się online cyklicznie. Najbliższy webinar odbędzie się już w ten czwartek, 12 stycznia 2023 o godzinie 18:00.

            Zapraszamy do udziału wszystkich uczniów klas 8 oraz uczniów klas 7, którzy już teraz chcieliby zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi.

            W programie webinarów zaplanowane jest:

            1. Przedstawienie budowy arkusza i wytłumaczenie jak prawidłowo uzupełnić wyniki zadań
            2. Na czym się skupić, aby zdać na upragnionym poziomie
            3. Rodzaje zadań
            4. Techniki rozwiązywania zadań
            5. Wspólne rozwiązywanie zadań
            6. Sposoby radzenia sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami

            Zapis na webinar odbywa się na stronie:https://zday.pl/darmowy-webinar/

          • Jasełka

          • Tuż przed Świętem Trzech Króli uczniowie trzeciej klasy wraz z wychowawcą przygotowali szkolne Jasełka, podtrzymując nastrój trwającego okresu Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją na scenie pojawiły się rozmodlone anioły, stremowani pastuszkowie, oczywiście zadumana Święta Rodzina, a na końcu z darami dla Dzięciątka Bożego zawitali uśmiechnięci Trzej Królowie. Całość przeplatana była pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami. Na szczególną pochwałę zasługuje występ Amelii Szczygielskiej z klasy III, która w stroju anioła wykonała na skrzypcach wzruszające "Lulajże Jezuniu". 

            Na zakończenie uczniowie i nauczyciele  wraz z przybyłymi gośćmi odśpiewali hucznie znaną wszystkim kolędę "Dzisiaj w Betlejem". Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne świętowanie.

             Zanim rozeszliśmy się do klas ogłoszone zostały wyniki konkursu: "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa". A oto lista laureatów:

            I miejsce  ex aequo: Urszula Kręciproch i Tobiasz Baranowski

            II miejsce: Dawid Adamowicz

            III miejsce: Oliwia Wasylko

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

      • Wolontariusze i Szlachetna Paczka

      • Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.
         Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia. 
        Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ  rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną. 
        Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.
        M. Lubińska
    •  

       

       

        • Doraztwo zawodowe w praktyce

        • Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą  historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.
              Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem.  Dostarczyła wiedzy  na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu  ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.
           
          M. Śliwińska
        • SZKOLNE JASEŁKA

        • W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.

          Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.

          A.Jaśkiewicz

      • Dzień Banana w przedszkolu

        W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki,  wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz  przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w  konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami.  Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!