• EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          • O godzinie 9.00 ósmoklasiści z naszej szkoły rozpoczęli swój pierwszy ważny egzamin, który jest kluczowym momentem w edukacji każdego ucznia. To obowiązkowy test, który uczniowie kończący ósmą klasę piszą na zakończenie szkoły podstawowej. Ma on na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie dotychczasowej nauki. Wyniki mają istotne znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich, dlatego mocno trzymamy kciuki za wszystkich piszących.
            Egzamin obejmuje trzy główne przedmioty: język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny.  WSZYSTKIM
            ÓSMOKLASISTOM ŻYCZYMY POWODZENIA!

          • I Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej i Ekologicznej

          • I edycja Powiatowego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej. Wyniki konkursu.

             

            13 maja w sali kinowej CKiT Walim odbył się I Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej i Ekologicznej. Konkurs ten był nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również świadectwem naszej troski o środowisko naturalne i naszą pasją do odkrywania nowych miejsc. Wydarzenie było także okazją do integracji społeczności, do wymiany doświadczeń i odkrycia swoich talentów.

            Wśrod zaproszonych gości był pan Adam Hausman- wójt gminy Walim, pani Małgorzata Jarczok - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Walimiu, pan Michał Kryjak- dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach. W komisji konkursowej zasiadła pani Wioletta Sowa - dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, pani Anna Kupczyńska- dyrygentka chóru dziecięcego Filharmonii Sudeckiej, pani Natalia Wyrzykowska- laureatka wielu muzycznych nagród i solistka zespołu Zmiana Planu, pani Barbara Ziółkowska - aktorka i przedstawicielka oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej. 

            Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swój talent i pasję do śpiewu oraz muzyki.

            Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

            1. miejsce: Amelia Sobolewska z ZSP w Jedlinie-Zdróju

            2. miejsce: Nina Kowalczyk z SP3 w Głuszycy

            3. miejsce: Julia Jaroszczak z PSP w Walimiu

            Wyróżnienie: Amelia Gąsecka z PSP w Jugowicach

            Nagroda specjalna od Filharmonii Sudeckiej trafiła do Niny Kowalczyk z SP3 w Głuszycy.

            Wszyscy młodzi artyści zostali nagrodzeni dyplomami i gromkimi brawami.

            Dziękujemy za promowanie muzyki, turystyki oraz ekologii poprzez sztukę. Zachęcamy do udziału w następnej edycji konkursu za rok.

          • "Profilaktyczny maj"

          •  

            Jak co roku w maju intensywnie zajmujemy się profilaktyką uzależnień, zarówno od substancji psychoaktywnych jak i behawioralnych (zachowania kompulsywne szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego)👨‍💻👩‍💻📱

             

            Czynimy to na różne sposoby: -poprzez warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli(W tym miejscu kłaniamy się p.Krzysztofowi Matusiakowi- certyfikowanemu terapeucie uzależnień i dziękujemy za przekazaną wiedzę) 🔎📕

            - uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych z Policją (wielkie podziękowania dla p.Marcina Nogawki - specjaliście d/s nieletnich z Komisariatu Policji w Głuszycy)👮‍♂️🚔

            - oraz odkrywając, że udział w zajęciach biegowych jest czynnikiem chroniącym przed ryzykownymi zachowaniami i zdrową alternatywą na spędzanie wolnego czasu ( i tu ukłon do ziemi należy się Łukaszowi Wawrzyniakowi i Fundacji "Veritas" z Wrocławia)🏃‍♀️🏃

             

            Kreujemy i propagujemy zdrowy i bezpieczny styl życia, wierząc, że w ten sposób stawimy czoła, czyhającym zagrożeniom współczesnego świata🌏☀️

             

            P.S. Zapraszamy wszystkich rodziców na kolejne warsztaty dotyczące problemu uzależnieniu dzieci i młodzieży od substancji psychoaktywnych oraz Internetu, gier itp., w dniu 22.05., o godz.16.00, oczywiście w PSP Jugowice 👍

          • „ Matematyka Królową Nauk”

          • W myśl tego powiedzenia, 9 maja 2024 roku rozpoczął się XV Powiatowy Konkurs o tytuł Mistrza Matematyki. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu. Celem imprezy było promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki oraz wyzwalanie twórczej aktywności u dzieci.

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy trzeciej: Natalia Nowaczyk i Lena Sidor, pod opieką pani Wioletty Błotnickiej. W potyczkach konkursowych wzięli udział uczniowie z 15 szkół powiatu wałbrzyskiego. Wszyscy uczestnicy i goście imprezy, zostali uroczyście powitani przez dyrektora szkoły i wiceprezydenta Wałbrzycha.

            Finaliści mieli rozwiązać matematyczne łamigłówki i zagadki w ciągu 60 minut. Nie było łatwo, gdyż zadania były zawiłe, a ich rozwiązanie wymagało wysokiej sprawności rachunkowej i logicznego myślenia. Ale nie mogło być inaczej, wszak spotkali się najlepsi trzecioklasiści z regionu. Na koniec gospodarze w podziękowaniu za uczestnictwo, rozdali trzecioklasistom dyplomy oraz poinformowali, że zgodnie z przyjętym regulaminem konkursu, wyniki zostaną ogłoszone za 2 tygodnie. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać z nadzieją na tytuł Mistrza Matematyki klas III.

                                       „ Matematyka jest delikatnym kwiatem,

                                który rośnie nie na każdej glebie i zakwita

                                                  nie wiadomo kiedy i jak ”.

                                                                                                Jean Fabre

             

             

             

          • Puchar Tymbarku - Z podwórka na stadion

          • Tuż przed weekendem majowym uczniowie naszej szkoły wzięli  udział w finale powiatowym Pucharu Tymbarku. Do uczestnictwa w  XXIV edycji zgłosiło się aż 11 200 drużyn z całej Polski! 

            W tym roku mieliśmy swoje reprezentacje w kategorii dziewcząt i chłopców do 12 roku życia. Nasze drużyny pokazały niesamowity duch walki oraz zaangażowanie. Dziewczynki uplasowały się na 2 miejscu, natomiast chłopcy na 4. Jesteśmy dumni z naszych zawodników,  wśród których znaleźli sięKornelia Abramowicz, Urszula Kręciproch, Amelia Szczygielska, Milena Brzezicka, Hanna Kołodziej, Maria Strzała, Jakub Łochański, Dawid Adamowicz, Dawid Grochowski, Jakub Nowaczyk, Grzegorz Szwarcbach, Stanisław Urbanowicz, Olivier Bułkowski, Krzysztof Prask, Szymon Rybicki. Gratulujemy życząc dalszych sukcesów i radości z aktywności!

            #laczynaspilka.pl/puchartymbarku/

          • Święta majowe

          • „ Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.

                                         A na tej fladze biel jest i czerwień.

                                        Czerwień to miłość, biel- serce czyste.

                                        Piękne są nasze barwy ojczyste.”

             

                    Już tuż, tuż będziemy obchodzić „majówkę”, która kojarzy nam się z wiosną, promieniami słońca i z ważnymi datami z kart historii naszej Ojczyzny.

                   Z okazji Dnia Flagi oraz 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, uczniowie naszej szkoły odświeżyli i poszerzyli swoją wiedzę z zakresu polskich tradycji demokratycznych i mądrego patriotyzmu. We wszystkich klasach i oddziałach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia, dotyczące obchodów tych świąt. Do edukacji patriotycznej zostały włączone różnorodne pomoce dydaktyczne, począwszy od wyeksponowania obrazu Jana Matejki „ Konstytucja 3 maja 1791 roku”, skończywszy na puzzlach interaktywnych.

                  „ Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”, w myśl tego powiedzenia, cała społeczność szkolna poczuła swoją tożsamość i dumę narodową, a budynek szkolny przybrał barwy flagi narodowej.

             

             

        • Wolontariusze i Szlachetna Paczka

        • Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.
           Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia. 
          Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ  rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną. 
          Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.
          M. Lubińska
      •  

         

         

          • Doraztwo zawodowe w praktyce

          • Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą  historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.
                Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem.  Dostarczyła wiedzy  na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu  ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.
             
            M. Śliwińska
          • SZKOLNE JASEŁKA

          • W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.

            Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.

            A.Jaśkiewicz

        • Dzień Banana w przedszkolu

          W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki,  wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz  przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w  konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami.  Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!