Wakacje to idealny czas na czytanie. Książkę zawsze możemy zabrać ze sobą – bez względu na to, gdzie wypoczywamy. A dlaczego warto zabrać książkę na wakacje?
Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli.
Czytanie książek to doskonała stymulacja dla mózgu.
Czytanie działa uspokajająco. Książki inspirują - do działania, tworzenia czy zmiany.
Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi.
Książki otwierają na nowe doświadczenia i poszerzają horyzonty.
Osoby czytające książki mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi.
Dzięki książkom wiele dowiadujemy się nie tylko o otaczającej nas rzeczywistości, ale także o nas samych.
A oto 9 ciekawych książek na 9 tygodni wakacji. Udanej lektury!!!
1.Tsatsiki i wojna oliwkowa
Autorka Moni Nilsson
Po piątej klasie przychodzi czas na kolejne wakacje Tsatsikiego w Grecji u Taty Poławiacza Ośmiornic. Tym razem w Agios Ammos jest jednak zupełnie inaczej. Tata nie ma dla Tsatsikiego czasu, bo próbuje sprzedać gaj oliwny i hotel. Podobnie jak wielu innych mieszkańców wioski tonie w długach. Na szczęście Tsatsiki zaprzyjaźnia się z Alvą, dzięki której przestaje się nudzić. Wspólnie obmyślają plan uratowania wioski. Jeśli im się nie uda, drzewa oliwne zostaną ścięte, a na ich miejscu powstanie pole golfowe…
2. Wiłka smocza dziewczynka
Autorka Antonina Kasprzak
Gdy mama Poli i Bułeczki trafia na kilka miesięcy do szpitala, życie dziewczynek bardzo się zmienia. Zapracowany, często wyjeżdżający służbowo tata nie może im poświęcić zbyt wiele czasu, muszą więc stać się bardziej samodzielne, szczególnie rozsądna i odpowiedzialna Pola, która opiekuje się roztargnioną i beztroską młodszą siostrą. Pola i Bułeczka natrafiają na trop dziwnej dziewczynki, zamkniętej w domu przez surową matkę. Ukrywa ona pewną tajemnicę, należy bowiem nie do gatunku ludzi, ale tajemniczych, smoczych istot – Wił. Kochająca, ale apodyktyczna matka-smoczyca pragnie, by córka zrealizowała jej plany i ambicje, nie licząc się z uczuciami dziewczynki. Poli, Bułeczce i tajemniczej Wiłce udaje się jednak rozwiązać problemy, z którymi dorośli w obydwu rodzinach nie umieli sobie dać rady.
3. Zwierzęta, które zniknęły
Opracowanie naukowe: Katarzyna Gładysz, Paweł Łaczek
Atlas zwierząt, jakiego jeszcze nie było! Odkryj tajemnice stworzeń, z którymi nigdy nie staniesz oko w oko…Kto jest winny zagłady syreny morskiej i dodo? Czy wilk straszny naprawdę był straszny? Czym jest paleontologia? Które muzea historii naturalnej mają najbogatsze zbiory? Na te i wiele innych pytań odpowiada nowa książka Nikoli Kucharskiej, z ogromnym rozmachem i precyzją odmalowująca świat wymarłych istot. Dzięki niej poznamy dawne płazy, gady, ryby, owady i ssaki, lecz także dowiemy się, jak wielka odpowiedzialność za los zwierząt spoczywa na człowieku. Ten ilustrowany przewodnik po historii życia na Ziemi to najlepszy podarunek dla młodych przyrodników.
4. Moje życie jako… RYSOWNIK
Autorka Janet Tashjian
Porównywana z „Dziennikiem cwaniaczka” seria „Moje życie jako…” to pełne humoru przygody dwunastoletniego chłopaka i jego przyjaciół. Do klasy Dereka Fallona trafia nowy chłopak. Ma na imię Umberto i porusza się na wózku inwalidzkim. Derek od razu wpada na pomysł, żeby wytresować swoją domową małpę do pomocy nowemu koledze. Szybko się jednak okazuje, że to sam Derek będzie potrzebował pomocy! Pada ofiarą niewybrednych żartów chłopaka, a do tego Umberto kradnie mu pomysły na rysunki!
5. Explorer Academy: Akademia odkrywców. Tajemnica mgławicy
Autorka Trudi Trueit
Dwunastoletni Cruz Coronado opuszcza dom na Hawajach, by wraz z grupą dzieciaków z całego świata podjąć naukę w prestiżowej akademii odkrywców. Tym samym dołącza do kolejnego pokolenia wielkich podróżników, na których czekają przygody, niebezpieczeństwa i zapierająca dech w piersiach międzynarodowa misja. Jednak dla Cruza stawka jest znacznie wyższa. Gdy tylko przekracza próg Akademii, odkrywa, że jego rodzinę łączy coś z pewną tajemniczą organizacją… Między pasjonującymi lekcjami, łamaniem szyfrów, nawiązywaniem nowych przyjaźni i niesamowitymi wirtualnymi ekspedycjami musi znaleźć czas, by odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: Kto chce go dopaść… i dlaczego?
6. Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia Autorka Alexandra Stewart
29 maja 1953 roku dwóch zdeterminowanych, pełnych pasji mężczyzn – Edmund Hillary i Tenzing Norgay – wspięli się na najwyższą górę świata — Mount Everest i otworzyli nowy rozdział w historii himalaizmu. Napisana w brawurowy, a jednocześnie przystępny dla dzieci, sposób książka opowiada historię pierwszego zdobycia dachu świata. To również opowieść o wszystkich tych, którzy umożliwili tym dwóm śmiałkom drogę na szczyt.
7. Nan Sparrow i potwór z sadzy
Autor Jonathan Auxier Jonathan Auxier zabiera nas do osnutego mgłą, pięknego i groźnego zarazem Londynu XIX wieku. W mieście rozdartym podziałami klasowymi, od przepychu i splendoru do dramatycznego ubóstwa, żyło pełno chłopców-wspinaczy, czyli sierot będących własnością kominiarzy, wykorzystywanych do czyszczenia kanałów kominowych. Praca była ciężka, niewdzięczna i potwornie niebezpieczna. Nan Sparrow jest najlepszym wspinaczem, jaki kiedykolwiek żył w Londynie, ale jest… jedenastoletnia dziewczyną. Dzięki wrodzonemu sprytowi i sile ducha niejednokrotnie udało jej się pokonać śmiertelne niebezpieczeństwo. Ale kiedy znalazła się w płonącym kominie, była pewna, że nadszedł kres jej dni. Jednak ku swojemu ogromnemu zdumieniu zamiast umrzeć, ocknęła się na opuszczonym strychu. I nie była sama. Skulone w kącie siedziało tajemnicze monstrum – golem stworzony z popiołu i węgla. To właśnie on uratował ją przed ogniem. Ta dwójka wyrzutków pójdzie dalej przez życie, wspierając się wzajemnie i ochraniając.
8. Tajemnice Gryzmołkowa. Duch z fabryki krówek
Autor David O’Connell
„Któż lepiej poprowadzi fabrykę czekolady niż dziecko? Dzieci rozumieją krówki i czekoladę znacznie lepiej niż dorośli. Jednak to wielka odpowiedzialność.” Archie McKarmelek odziedziczył fortunę, wielki dom i fabrykę krówek. A potem żył długo i szczęśliwie… Nie tak szybko! Bo oprócz spadku, stryjeczny dziadek Archibald zostawił chłopcu list z zapowiedzią zadań do wykonania. Jakby tego było mało, w tym samym czasie ginie tajemniczy składnik, bez którego nie jest możliwa produkcja najlepszych krówek. I to wszystko na głowie Archiego! Życie nie jest kolorowe jak guma balonowa czy żelki. W Gryzmołkowie coś się dzieje… Coś podejrzanego, nadnaturalnego i bardziej złowieszczego niż znalezienie szprotki w torcie urodzinowym. Jeśli chłopiec nie rozwiąże zagadek, fabryka zostanie zamknięta, a jego słodka przyszłość rozpłynie się jak kulka czekoladowych lodów w trzydziestostopniowym upale.
9. Detektyw Erik Vogler i zbrodnie białego króla
Autorka Beatriz Osés
Erik Vogler to perfekcjonista, uwielbia rutynę i porządek, a wszelkie odstępstwa od starannych planów przyprawiają go o gęsią skórkę. Wiadomość, że wyczekiwane ferie wielkanocne w Nowym Jorku musi zamienić na pobyt u babci była dla niego prawdziwym ciosem. Ale nawet w najgorszych koszmarach nie przyśniło mu się, że zostanie wciągnięty w serię morderstw, które wstrząsną całymi Niemcami! Ekscentryczny, śmiesznie bojaźliwy, a do tego niesamowicie inteligentny. Bohatera książki Beatriz Osés po prostu nie da się nie lubić. Sięgnijcie po jedną z najbardziej oryginalnych historii detektywistycznych ostatnich lat!