• KONCEPCJA PRACY

PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. J. KORCZAKA

W JUGOWICACH:

,,Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i  kochał”

/Janusz Korczak/

DATA MODYFIKACJI: wrzesień 2021

1. MISJA SZKOŁY:

Naczelnym celem szkoły jest edukacja i wychowanie młodego człowieka, zgodnie z przyjętym systemem wartości, opartym na życzliwości, tolerancji i szacunku wobec siebie i innych, człowieka przygotowanego na wyzwania współczesnego świata, świadomego własnych możliwości oraz zmotywowanego do własnego rozwoju.

Działamy po to, aby:

-byli przygotowani do dalszej edukacji i podejmowania nowych wyzwań,

-odkrywali i rozwijali swoje zdolności i zainteresowania,

-byli tolerancyjni i otwarci na potrzeby swoje i innych,

-byli świadomi zagrożeń współczesnego świata

-byli odpowiedzialni za własne zdrowie i życie,

-nabyli umiejętność samodzielnego uczenia się, autoprezentacji, dialogu,

-przestrzegali ogólnie przyjętych zasad i norm społecznych

-mieli poczucie bezpieczeństwa swoich dzieci,

- otrzymywali na bieżąco informacje o sytuacji szkolnej swojego dziecka,

-współuczestniczyli w kształtowaniu osobowości ucznia –swojego dziecka,

-uzyskiwali psychologiczno – pedagogiczne wsparcie w procesie wychowawczym i edukacyjnym swoich dzieci

-kształtowali wspólnie z rodzicami młode pokolenie,

-byli współtwórcami sukcesów ucznia,

-motywowali uczniów do rozwijania ich indywidualnego potencjału,

-czerpali satysfakcję zawodową z osiągnięć ucznia

1. WIZJA SZKOŁY

Jesteśmy szkołą, która zgodnie z myślą pedagogiczną Janusza Korczaka, traktując ucznia indywidualnie i podmiotowo, dba o jego wszechstronny rozwój, wspomaga go w rozwiązywaniu problemów, a także promuje jego postawy prospołeczne. Jako szkoła współpracujemy z rodzicami i środowiskiem lokalnym przygotowując ucznia do życia w zmieniającej się rzeczywistości. W naszej szkole uczeń czuje się bezpiecznie i wie, że może liczyć na wsparcie wszystkich pracowników szkoły.

1. MODEL ABSOLWENTA:

Absolwent naszej szkoły to osoba:

• świadoma własnej wartości, posiadanych umiejętności i zainteresowań,
          • zmotywowana do samorozwoju, odpowiedzialna i tolerancyjna,
          • wyposażona w umiejętności i wiedzę niezbędne do dalszej edukacji
          • wrażliwa na potrzeby innych i świadoma własnych potrzeb,
          • aktywnie wpływająca na kreowanie otaczającej go rzeczywistości
          • wyróżniająca się wysoką kulturą osobistą

1. OBSZARY PRACY SZKOŁY:

I DYDAKTYKA

SZKOŁA ZAPEWNIA WYSOKI STANDARD NAUCZANIA

CELE OPERACYJNE:

1. Podniesienie efektów kształcenia.
          2. Indywidualizacja nauczania.
          3. Stworzenie warunków uczenia się dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
          4. Zorganizowanie pomocy psychologiczno - pedagogicznej dzieciom z oddziału rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego i klas I-VIII szkoły podstawowej
          5. Stworzenie warunków szybkiej adaptacji nowych uczniów
          6. Stworzenie warunków rozwoju osobowości, talentów i indywidualnych zainteresowań poprzez stosowanie różnorodności metod

II OPIEKA I WYCHOWANIE

CEL STRATEGICZNY:

SZKOŁA TWORZY OPTYMALNE WARUNKI DO WYCHOWYWANIA DZIECKA UMIEJĄCEGO ODPOWIEDZIALNIE REALIZOWAĆ SWOJE CELE ŻYCIOWE Z POSZANOWANIEM PRAW I POTRZEB DRUGIEGO CZŁOWIEKA

CELE OPERACYJNE:

1. Realizacja programu wychowawczego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach
          2. Realizacja Szkolnego Programu Profilaktyki.
          3. Akcentowanie podmiotowości ucznia i rozwijanie jego odpowiedzialności za podejmowane działania
          4. Stworzenie warunków optymalnego rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym

III KADRA

SZKOŁA ZAPEWNIA ROZWÓJ OSOBOWY I  ZAWODOWY

PRACOWNIKOM

CELE OPERACYJNE:

1.   Budowanie atmosfery szacunku, zaufania i wzajemnej współpracy wśród  kadry nauczycielskiej i pracowników administracji szkoły.

2.     Doskonalenie zawodowych umiejętności nauczycieli.

3.     Podnoszenie jakości w obszarze zarządzania szkołą.

IV BAZA

CEL STRATEGICZNY:

SZKOŁA WYKORZYSTUJE DOSTĘPNE ZAPLECZE, W CELU ZAPEWNIENIA OPTYMALNYCH WARUNKÓW DLA EDUKACJI

CELE OPERACYJNE:

1. Wzbogacanie wyposażenia szkoły w pomoce i materiały niezbędne do prawidłowego procesu kształcenia.
          2. Modernizowanie infrastruktury technicznej szkoły

/Koncepcja pracy może ulegać modyfikacji. Wszelkie uwagi i propozycje Rodziców uczniów i samych Uczniów należy zgłaszać do dyrektora szkoły bezpośrednio, bądź mailowo (pspjug@poczta.onet.pl). Będziemy wdzięczni za współpracę.