Święto Niepodległości za nami, my uczniowie klasy 3 dalej pozostajemy w patriotycznym nastroju. Wzięliśmy udział w międzyszkolnym konkursie "Mądraliński" organizowanym przez PSP im. Polskich Noblistów w Walimiu. Celem konkursu było umacnianie więzi z krajem ojczysty.
Konkurs "Mądraliński"
Pomagamy zwierzakom
Oddaliśmy hołd Niepodległej
11 listopada 2021 roku odbył się jubileuszowy 10 Marsz z okazji Święta Odzyskania Niepodległości zorganizowany pod honorowym patronatem Wójta Gminy Walim. Przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami mieli zaszczyt w nim uczestniczyć. Przemaszerowaliśmy trasą od Lipy piastowskiej rosnącej w centrum Walimia do kompleksu Włodarz, będącego częścią projektu Riese. Uczestniczyliśmy we mszy polowej, śpiewaliśmy przy ognisku polskie pieśni patriotyczne. Z godnością uczciliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości!
25
Konkurs wiedzy historycznej
10 listopada 2021 r. klasa siódma i ósma mierzyły swoje siły w szkolnym konkursie wiedzy o historii Polski. Po ostrej rywalizacji i dogrywce, zwycięzcą został Bartosz Jeremenko z klasy siódmej, drugie miejsce zdobył Jakub Hnatyszyn z klasy ósmej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy
3
Narodowe Święto Niepodległości w Jugowicach
Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości - ani przyszłości.
Robert A.Heinlein
W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się w umysłach wielu pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Pamiętając o tych wydarzeniach, 10 listopada o 11.11 przyłączyliśmy się do akcji "Szkoła do hymnu". Jest to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2018 r.
W 2018 r. wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". W akcji uczestniczyło 4 867 937 uczniów i 475 235 nauczycieli w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo w akcję zaangażowało się 13 702 uczniów oraz 1055 nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.
W 2019 r. hymn zaśpiewało 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych.
W 2020 r. – mimo trwającej epidemii i nauki na odległość – do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne.
Mamy nadzieję, że w tym roku pobijemy kolejny rekord.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzymy wszystkim dużo zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej wspólnej przyszłości! Niech żyje Polska! Niech żyje Niepodległa!
3
Nowe śmietniki w naszej szkole
Dbając o piękne tereny wokół szkoły, rodzice naszych uczniów ufundowali nowe kosze na śmieci. W ubiegłą sobotę 6 listopada od 8 rano rozpoczęliśmy akcję montażu. W pierwszych promieniach listopadowego słońca postawiliśmy trzy nowe śmietniki. Zachęcamy wszystkich do korzystania!
Społeczność uczniowska naszej szkoły serdecznie dziękuje za ufundowanie śmietników panom Szulczykom.
Za udział w pracach montażowych dziękujemy państwu Alicji i Pawłowi Figlakom, panu Janowi Pol, panu Radosławowi Gładkowskiemu, panu Grzegorzowi Szulczykowi, panu Henrykowi Garncarzowi oraz małym pomocnikom - Tomkowi i Patrykowi.
Warsztaty edukacyjne
W piątek 5 listopada uczniowie klasy 5 wzięli udział w wyjątkowych warsztatach edukacyjnych w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą Energetycznie Efektywniejszy Dolny Śląsk finansowanego ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Głównym celem zadania jest upowszechnienie wiedzy wśród dzieci, młodzieży szkolnej oraz społeczności z terenu Dolnego Śląska, która będzie prowadzić do zwiększenia świadomości i nabycia pożądanych umiejętności oraz zachowań na rzecz efektywności energetycznej.
Finał powiatowy w badmintonie
3 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale powiatowym w badmintonie, który odbył się na hali sportowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jedlinie Zdroju.
Po zaciętych walkach zarówno reprezentacja dziewcząt jak i chłopców zdobyła tytuł Mistrza Powiatu w Dolnośląskich Igrzyskach Dzieci kwalifikując się jednocześnie do następnego etapu rozgrywek.
Reprezentacje dziewcząt i chłopców klas starszych zajęły II miejsce w finale powiatowym w Dolnośląskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Gratulujemy zawodnikom udanego występu
4
Finał strefy wałbrzyskiej w badmintonie.
4 listopada uczniowie naszej szkoły wystartowali w finale strefy wałbrzyskiej igrzysk dzieci w badmintonie.
Po zaciętych walkach reprezentacja w składzie Zuzanna Figlak, Oliwia Bucholc zajęła I miejsce wygrywając wszystkie mecze. Reprezentacja chłopców w składzie Patryk Loda, Tomek Figlak również zajęła pierwsze miejsce w turnieju pokonując wszystkie drużyny. Mecze chłopców przysporzyły nam nieco dreszczyków, ponieważ wszystkie były bardzo wyrównane i do końca nie było wiadomo, który zespół wygra. Ostatecznie nasza szkoła została okrzyknięta "czarnym koniem zawodów".
Obie reprezentacje zakwalifikowały się do finałów wojewódzkich, które odbędą się jeszcze w listopadzie w Karpaczu. Gratulujemy młodym sportowcom tak udanego występu.
7
Szkoła do hymnu
Marsz Niepodległości
Zapraszamy
Międzyszkolny konkurs fotograficzny "CZTERY PORY ROKU OKIEM UCZNIA” - Jesień
Temat konkursu: Uwiecznienie na fotografii aktualnej pory roku
Galeria Arte.fm
Z wizytą w Filharmonii
Z wizytą w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu
15 października 2021 roku odbyliśmy wycieczkę do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
W wycieczce wzięły udział klasy VIII i VII. Mieliśmy zaszczyt być publicznością podczas próby generalnej, przed wieczornym- premierowym koncertem muzyki pochodzącej z cyklu filmów o znanym agencie 007- „James Bond”. Próba wywarła na nas ogromne wrażenie i wiele emocji. Muzyka, jak i piosenki, które mogliśmy wysłuchać przyprawiały o dreszcze i gęsią skórkę. Uważamy, że warto było wybrać się do filharmonii i samemu przekonać się, jak piękna i fascynująca może być muzyka grana na żywo przez prawie 70 osobową orkiestrę. Gorąco polecamy!
Honorata Strzała, Nikola Kryniewicz
Konkurs filmowy rozstrzygnięty
Konkurs filmowy "ZA PARĘ LAT POZMIENIAM ŚWIAT" rozstrzygnięty! Organizatorzy: p.Paweł Mazur- radny Gminy Walim i p.Łukasz Kazek- radny Powiatu Wałbrzyskiego przyznali cztery główne nagrody.Otrzymali je: Team-Patryk Loda i Oskar Chorążyczewski, Norbert Zieliński, Karol Drąg i Bartek Ruchała.Laureaci otrzymali sejmowe pamiątki oraz nagrodę w postaci wycieczki do Warszawy, gdzie m.in. odwiedzą Parlament Rzeczpospolitej Polskiej.
W konkursie wzięło udział 23 uczniów z naszej szkoły i co najważniejsze każdy z nich otrzymał upominek za nadesłany film. Przy pączkach i soku owocowym wszyscy obejrzeli na dużym ekranie zwycięskie produkcje oraz wzięli udział w dyskusji poprowadzonej przez p. Pawła Mazura i p.Angelikę Jaśkiewicz- szkolnego koordynatora konkursu, na temat odpowiedzialności za środowisko lokalne i aktywności obywatelskiej. Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że są aktywni, kreatywni i zdolni.I tak kolejna idea korczakowska ziszcza się...Bądźmy spokojni oni na pewno "Nie pozostawią świata takim, jaki jest, zmienią go, nadadzą sens”
Wycieczka klasy VII I VIII do Gross Rosen
Wycieczka do Gross- Rosen w Rogoźnicy.
19 października 2021 roku klasa VIII wraz z VII pojechały zwiedzić Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy- pozostałości po niemieckim obozie koncentracyjnym, w którym SS- mani w czasie II wojny światowej więzili i zmuszali do ciężkiej, katorżniczej pracy tysiące ludzi z 23 państw.
Zaczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia makiety obrazującej obóz a przewodnik opowiadał nam o jego funkcjonowaniu i kolejnych rozbudowach. Następnie obejrzeliśmy historyczne kamieniołomy- miejsce pracy więźniów a do najbardziej interesującej nas części obozowej weszliśmy trasą, którą po ciężkiej, morderczej pracy więźniowie powracali do swoich baraków.
Przechodziliśmy między fundamentami nieistniejących już budynków, zatrzymując się co jakiś czas, wsłuchani w opowieści Pana przewodnika o ich tragicznej historii.
Naszym ostatnim przystankiem w tej żywej lekcji historii był zrekonstruowany jeden z baraków, w którym więźniowie „mieszkali” podczas pobytu w obozie. Widzieliśmy stołówkę, łaźnię i spore pomieszczenie sypialne zapełnione piętrowymi pryczami- miejscem spoczynku utrudzonych więźniów.
Nasze zwiedzanie zakończyliśmy udziałem w warsztatach, w trakcie których, mając do dyspozycji kserokopie autentycznych dokumentów obozowych, mogliśmy uzupełnić karty obozowe byłych więźniów, których sylwetki zostały nam przybliżone dzięki przygotowanej prezentacji Pani przewodnik.
Wycieczka była naprawdę emocjonująca. Wszystkie miejsca i historie wywoływały w nas ciarki na plecach i powodowały, że w oczach automatycznie pojawiały się łzy.
Uważamy, że każdy powinien choć raz odwiedzić to miejsce, które stało się dla wielu ludzi „kamiennym piekłem”.
Honorata Strzała, Nikola Kryniewicz
28
Wycieczka klasy V i VI do ZOO
W słoneczny jesienny poranek 18 października uczniowie klasy V I VI wraz z wychowawcami, Panią Alicja i Panią Anią pilotem biura podróży Nordactive, wyruszyli na jednodniową wycieczkę do wrocławskiego ZOO. Zwiedzanie zaczęliśmy od Afrykarium i jego niesamowitego podwodnego świata. Podziwialiśmy zwierzęta i rośliny z mórz i oceanów okalających kontynent afrykański. Wywarły one na nas niesamowite wrażenie. Potem spacerowaliśmy po ogrodzie zoologicznym, poznając zwierzęta z całego świata.Wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
46
Wycieczka do Muzeum Wsi Opolskiej
15 października 2021 r. uczniowie z kl. III- IV z wychowawcami- wzięli udział w wycieczce do Muzeum Wsi Opolskiej. Mieli tam okazję podziwiać znajdującą się na świeżym powietrzu ekspozycję budowli drewnianych obrazujących wieś opolską z okresu XVIII-XX wieku. Podziwiali 24 obiekty, z których zdecydowana większość prezentuje zrębową konstrukcję ścian ( zagroda z regionu nyskiego prezentuje konstrukcję słupowo-ryglową). Ponadto na terenie Muzeum rozmieszczone są samodzielne budynki użyteczności publicznej takie jak: kościół, szkoła, wieża, karczma oraz wolnostojące domy, kuźnia, kapliczki oraz dwa wiatraki. Muzeum jest również miejscem, gdzie pośród drzew, łąk i wiejskich ogródków można odpocząć i zrelaksować się.
Po zwiedzeniu skansenu wszyscy stwierdzili, że życie w dawnych czasach było niezwykle ciężkie i trudne. Wymagało ogromnego poświęcenia i wytężonej pracy
30
Dzień Edukacji Narodowej
„Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, Nauczyciel również czegoś się uczy” Paulo Coelho Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, uczniom oraz rodzicom, bo dzisiejszy dzień to święto całej społeczności szkolnej. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w pracę na rzecz naszej Szkoły.Dyrekcji i Gronu pedagogicznemu dziękujemy za trudy włożony w kształcenie. Życzymy cierpliwości i wyrozumiałości . Pracownikom administracji i obsługi dziękujemy za zaangażowanie w jak najlepsze funkcjonowanie naszej szkoły. Rodzicom życzymy zadowolenia z osiągnięć swoich pociech, uczniom -wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i radości z odkrywaniu tego co nieznane. Niech wszystkie dni roku szkolnego 2021/2022 upłyną w zdrowiu, radości i spokoju.
Pasowanie na ucznia klasy I
Już w tradycji i zwyczaju naszej szkoły jest, że wraz z uroczystościami z okazji Dnia Edukacji Narodowej, ma miejsce oficjalne przyjęcie najmłodszych do braci uczniowskiej. W tym podniosłym dniu na uroczystość przybyli zaproszeni goście- przedstawiciele gminy Walim, proboszcz parafii Walim i rodzice pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły, który powitał wszystkich zebranych i oficjalnie wielkim ołówkiem, przyjął pierwszoklasistów w szeregi szkolne Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach. Najmłodsi uczniowie ślubowali "..być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły..." , po czym otrzymali z rąk dyrektora szkoły, pamiątkowe dyplomy. Następnie uczniowie klasy I zaprezentowali wiedzę i umiejętności zdobyte w pierwszych miesiącach nauki szkolnej. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Po wystąpieniu artystycznym pierwszoklasistów, rozpoczęły się dla nich życzenia i prezenty. Na koniec uroczystości, tak, jak już w tradycji szkoły jest, najstarsi uczniowie klasy VIII wręczyli symboliczne prezenty i stali się opiekunami swoich najmłodszych kolegów.I tak powitaliśmy najmłodszych uczniów naszej szkoły i życzymy im, aby z uśmiechem
i zaangażowaniem szli śmiało przez wszystkie szkolne lata.15
Dzień Edukacji Narodowej
Wolontariusze i Szlachetna Paczka
- Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia.Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną.Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.M. Lubińska
Doraztwo zawodowe w praktyce
- Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem. Dostarczyła wiedzy na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.M. Śliwińska
SZKOLNE JASEŁKA
W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.
Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.
A.Jaśkiewicz
Dzień Banana w przedszkolu
W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki, wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie