• Narodowe Czytanie 2022

          • Ballady i romanse” to temat tegorocznego Narodowego Czytania. Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu i wspólnie czytaliśmy działo polskiego romantyzmu. Okazało się, że i dziś teksty Mickiewicza mogą budzić emocje – bawić wzruszać, wywoływać dreszcze.

            Uczniowie przeczytali ballady :„Powrót taty”, „Świteź”, „Lilije” - nauczyciele poloniści zapoznali uczniów z publikacją „Ballady i romanse". 10 spraw o jednej z najważniejszych polskich książek.

             

            Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

            Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
          • BIBLIOTEKA POLECA książki na wrzesień.

          •  

             Warto  włożyć do powakacyjnego plecaka kilka książek do poczytania.

            Czytanie redukuje stres, poprawia pamięć, inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, poszerza wiedzę, stymuluje mózg, poprawia pisanie i pomaga zasnąć.

             

            Umiem rysować zwierzęta

            Joana Jesus
             

            Ćwicz rękę

            Książeczka zawiera 35 prostych, narysowanych krok po kroku elementów, składających się finalnie na uroczy rysunek krokodyla, hipopotama czy kury.

             

            Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów?

            Emanuelle Figueras
             

            Zadbaj o planetę

            Bardzo estetyczny popularnonaukowy picturebook, skonstruowany na podstawie odpowiedzi na nietypowe pytania o świat przyrody, np.: Dlaczego pomidory wolałyby, abyśmy nie spuszczali wody w toalecie? W jaki sposób rowerzysta może ocalić niedźwiedzie polarne? Jak łatwo się domyślić, odpowiedzi na pytania zmuszają młodego czytelnika do szerokiego spojrzenia na problemy klimatyczne i wzięcia odpowiedzialności za najbliższe otoczenie. Ciekawy, mądry, wartościowy proekologiczny tytuł. Bogato ilustrowany.

            Tajemnica Floriana

            Chava Nissimov
             

            Obcy tuż obok mnie

            Beletrystyka dziecięca z nurtu literatury Zagłady. Rodzice tytułowego bohatera przyjmują pod swój dach obcą dziewczynkę. Florian ma trudności z zaakceptowaniem zmian, jakie zachodzą w jego najbliższym otoczeniu… Książka z istotnym wątkiem autobiograficznym, podejmująca w przejmująco osobisty sposób wątki Holocaustu. Wyjątkowa literatura dla dzieci i młodzieży o dużej wrażliwości.

            Minecraft. Matematyka. Megazadania. 11+

            Dan Lipscombe, Katherine Pate

            Pogłówkuj

            Świat Netheru, Endu i prowadzących w różne miejsca portali w połączeniu z matematycznymi wyzwaniami jest interesujący, ponieważ w treści różnych zadań wpleciono właśnie elementy świata Minecrafta. Zbiór jest genialną okazją do przybliżenia matematyki tym, którzy niezbyt chętnie sięgają po przygodę z królową nauk, ale za to lubią świat Mojanga.

            Nie do pary

            Ewa Nowak

            Zaczytaj się

            Wznowienie świetnej i słabo obecnej w świadomości współczesnych nastolatków powieści Ewy Nowak. Przejmująca historia nastoletniego Alka, który wychowywany przez niestabilnych emocjonalnie rodziców usiłuje w pokrętny sposób budować własne relacje. Kto okaże się dla chłopca prawdziwym wsparciem? Mocne pisarstwo, które jednocześnie pozwala każdemu młodemu człowiekowi odnaleźć w tym tekście obecny tam walor terapeutyczny. Książka, która buduje mosty pomiędzy dorastaniem i niełatwymi relacjami.

            Cynowy rycerzyk

            Emilia Kiereś

            Rozwiąż problemy

            Jedna z dwóch nowych powieści Emilii Kiereś. O ile Miedziany listek skierowany jest raczej do dziewczynek, o tyle Cynowy rycerzyk świetnie trafia w gusta młodszych chłopców ze względu na przygody głównego bohatera, Stasia. Młody protagonista ze złamaną nogą i niezbyt dobrym humorem trafia na sprawę, która, jak się zdaje, ma naturę paranormalną… Czy Stasiowi uda się rozwikłać zagadkę? Bohaterowie Cynowego rycerzyka mają niezwykłą umiejętność przechodzenia do porządku nad trudnymi sprawami i szukania przygody tam, gdzie nikt by się jej nie spodziewał.

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          •  1 września wszyscy uczniowie przybyli na uroczysty apel z okazji NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Z radością witali się po wakacjach. Najmłodszym z dumą towarzyszyli rodzice i dziadkowie. Nowy rok oficjalnie zainaugurował dyrektor szkoły Pan Michał Kryjak. Przywitał przybyłych gości: Pana Adama Hausmana – wójta gminy Walim, Panią Beatę Nowaczyk – kierownika GZOSZ, księdza D.Wargackiego i Radnych Rady Gminy Walim.

            Początek roku szkolnego jest momentem skupiającym w sobie wiele różnych oczekiwań nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Cytując słowa S.Wyszyńskiego „ Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe” uczniom życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności,  nauczycielom pozytywnej energii, a rodzicom satysfakcjonującej  współpracy ze szkołą.

      • Wolontariusze i Szlachetna Paczka

      • Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.
         Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia. 
        Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ  rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną. 
        Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.
        M. Lubińska
    •  

       

       

        • Doraztwo zawodowe w praktyce

        • Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą  historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.
              Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem.  Dostarczyła wiedzy  na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu  ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.
           
          M. Śliwińska
        • SZKOLNE JASEŁKA

        • W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.

          Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.

          A.Jaśkiewicz

      • Dzień Banana w przedszkolu

        W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki,  wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz  przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w  konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami.  Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!