• UWAGA!!! Międzyszkolny konkurs fotograficzny "CZTERY PORY ROKU OKIEM UCZNIA” - WIOSNA

          •  

            ​​​​​​​

             

            Znamy już wynik Międzyszkolnego konkursu fotograficznego "CZTERY PORY ROKU OKIEM UCZNIA” – WIOSNA.

            W kategorii I: dzieci w wieku 4-6 lat

            I miejsce zajęła Apolonia Sikorska z Głuszycy

            Wyróżnienie otrzymuje Zuzanna Seidel z Głuszycy

            W kategorii II: klasy I – III

            I miejsce zajęła Wiktoria Jędrzejczyk z Głuszycy

            Wyróżnienie otrzymuje Roksana Boruszewska

            z Głuszycy

            W kategorii III: klasy IV-VIII

            I miejsce zajęła Maja Bacior z Głuszycy

            Wyróżnienie otrzymuje Anastasija Hryb z Jugowic

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom

            i uczestnikom. Nagrody zostaną dostarczone do szkół.

            Zapraszamy do kolejnej edycji: Międzyszkolnego konkursu fotograficznego "CZTERY PORY ROKU OKIEM UCZNIA” - LATO.

             

             

          • ŻEGNAJ SZKOŁO, WITAJCIE WAKACJE!

          • No i dokonało się, rok szkolny 2021/2022 przeszedł do historii. 24 czerwca pożegnaliśmy go podczas oficjalnej gali, w której towarzyszyli nam: p. Aleksandra Ignaszak- sekretarz Gminy Walim, p.Beata Nowaczyk- kierownik GZOSZ, p.Zuzanna Bodurka- przewodnicząca Rady Gminy Walim, p.Maria Radlińska- wiceprzewodnicząca Rady Gminy Walim oraz gminni radni: p. Barbara Wiśniewska, Ryszard Mazur, Paweł Mazur i Henryk Wach. Byli z nami również rodzice i dziadkowie uczniów, którzy stanowili bardzo liczną grupę gości. Głównymi bohaterami uroczystości byli ósmoklasiści, składający przyrzeczenie absolwenta, przekazujący sztandar pod pieczę młodszych kolegów i żegnający się z naszą szkołą. Pan dyrektor- Michał Kryjak po wręczeniu nagród, świadectw z wyróżnieniem, odznak „wzorowego ucznia”, uhonorował rodziców najlepszych uczniów listami gratulacyjnymi oraz wręczył podziękowania najbardziej aktywnym spośród nich, na pomoc których zawsze mogliśmy liczyć. Jak co roku dyrektor przyznał „Pocztówkę od Korczaka” dla osoby, która wykonała efektywną pracę nad sobą. Tym razem przypadła ona w udziale Justynie Szirszow. Zgodnie z tradycją szkoły wolontariusze, opuszczający mury naszej szkoły otrzymali z rąk p.Moniki Lubińskiej- opiekuna wolontariatu, figurki aniołów, symbolizujące dobro czynione, podczas działalności w „Szkolnym Klubie Młodego Wolontariusza”. Ważnym punktem uroczystości było także wręczenie Nikoli Gumułce nagrody za zwycięstwo w konkursie na logo roku sowy w naszej gminie. Tym samym Nikola udowodniła, że w dziedzinie- projekt logogramu jest niepokonana. Wspaniałym uwieńczeniem gali było kabaretowe przedstawienie , przygotowane przez klasę VIII, na podstawie scenariusza napisanego przez dwie ósmoklasistki: Wiktorię Chorążyczewską i Nikolę Gumułkę, w którym ujawnił się wielki potencjał aktorski grupy, a w szczególności talent teatralny Adriana Chorążyczewskiego. Był śmiech do łez i były łzy wzruszenia…bo tak się trudno rozstać z absolwentami, którzy na naszych oczach z przedszkolaków wyrośli na wspaniałych młodych ludzi, z których już jesteśmy dumni.

            Całej społeczności szkolnej życzymy wspaniałych, nieśpiesznych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

             

          • Msza święta na zakończenie roku szkolnego.

          • Dzisiaj tj. 23 czerwca 2022 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta  Msza Święta na zakończenie roku szkolnego. Naszymi modlitwami otaczaliśmy całą społeczność szkolną: uczniów, wszystkich pracowników szkoły, rodziców i dobrodziejów, dziękując za wszelkie okazane dobro oraz prosząc Boga o udane i bezpieczne wakacje. Wspólny śpiew był wielkim hymnem dziękczynienia i pięknym finałem kolejnego wspólnego roku szkolnego i katechetycznego♥️

          • Pierwsze ważne prawo jazdy…….

          • Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbyli swój pierwszy egzamin w życiu, dzięki któremu mogą prowadzić pojazd.
            W dniu 6 czerwca 2022r. uczniowie przystąpili do egzaminu teoretycznego składającego się z 20 pytań.
            Osoby, którym udało się zdać egzamin teoretyczny mogły w dniu 21 czerwca 2022r. podejść do egzaminu praktycznego, składającego się z pytań dotyczących znajomości znaków drogowych, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zasad udzielania pierwszej pomocy, znajomości układów w rowerze i budowy roweru oraz zachowania się  na drodze podczas jazdy rowerem, odpowiednio do znaków i przeszkód.
            Pogoda za oknem sprzyja rowerowym wyprawom, dlatego radość z uzyskania karty rowerowej była jeszcze większa. Grupa szczęśliwców, którzy uzyskali kartę rowerową teraz będzie już mogła bezpiecznie poruszać się rowerem po drogach.
            Warto przypomnieć, iż karta rowerowa wymagana jest od każdego rowerzysty w wieku 10–18 lat poruszającego się rowerem po drodze publicznej (o ile nie ma innego dokumentu uprawniającego do jazdy). Karta rowerowa wydawana jest przez szkołę za darmo. Także jej duplikat w razie zagubienia oryginału, wydawany jest nieodpłatnie.

          • Arbuzowy zawrót głowy

          • Uśmiechnięta jest dziś buzia, bo to przecież Dzień Arbuza.
            My ten owoc dobrze znamy, bardzo chętnie go zjadamy.”

            Nasze przedszkolaki w dniu 20 czerwca obchodziły przepyszne święto - Dzień Arbuza.
            W tym dniu przybyły do przedszkola ubrane na czerwono i zielono.
            Podczas zabaw doskonaliły prozdrowotne postawy oraz nabywały przekonania do jedzenia owoców, które są tak istotne w diecie każdego dziecka.

            Nasi milusińscy dowiedzieli się, że owoce są bardzo zdrowe i zawierają dużo witamin. Oglądali arbuza w przekroju, poznając jego budowę oraz znaczenie pestek.

            Po wspólnych zabawach przygotowały własnoręcznie „arbuzowe koktajle”, według zakodowanego cyfrowego szyfru, a na zakończenie wykonały prace plastyczną- piękne arbuzy, dorysowując im brakujące pestki.

            To był wyjątkowy dzień dzień arbuzowy.

             

          • "PODZIEL SIĘ TALENTEM"

          • "PODZIEL SIĘ TALENTEM" pod tym hasłem już od lat organizujemy w naszej szkole przegląd uczniowskich talentów.

            W tym roku oprócz wokalnych, tanecznych,sportowych i plastycznych pojawiły się zupełnie nowe: akrobatyczny oraz talent do gry na skrzypcach!

            Wśród laureatów znaleźli się: Staś Urbanowicz i Bartek Jakimowicz - wyróżnieni za talent plastyczny, Simon Takhtamyshev za zdolności akrobatyczne, natomiast na podium stanęli: Lea Błachowiak- gra na skrzypcach ( III miejsce), duet Zuzanna Figlak &Maja Mieloch- śpiew ( II miejsce),Tomasz Figlak - śpiew( II miejsce) oraz Lena Sidor - pokaz akrobatyczny ( I miejsce)!!!Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom serdecznie gratulujemy ! Rozwijajcie, szlifujcie swoje talenty i podzielcie się nimi, podczas przyszłorocznego przeglądu, na który już dziś serdecznie zapraszamy

          • #SuperKoderzy

          • W II semestrze 2021/2022 nasz szkoła zgłosiła się do udziału w programie #SuperKoderzy organizowanym przez Fundację Orange. Uczniowie przygotowali 40-sekundowy film. Rekruterzy wysoko ocenili pracę naszych uczniów (4 miejsce) i zakwalifikowali szkołę do następnej edycji programu. Oznacza to, że od września 2022 roku w naszej szkole pojawią się #SuperKoderzy w ramach, których realizowana będzie ścieżka edukacyjna „Odkrywcy świata”. Korzyścią udziału w programie, oprócz rozwijania kompetencji cyfrowych wśród uczniów, jest dotacja finansowa w wysokości 3000 zł na zakup niezbędnego wyposażenia.

          • MegaMisja, czyli cyfrowa edukacja w szkole

          • MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. To jest ich MegaMisja. (megamisja.pl)

          • Maciek Dąbrowa Mistrzem Polski.

          • W dniach 10-12 czerwca 2022 r. zostały zorganizowane Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Spławikowym, w kategorii kadetów U15 w Warszawie. Zawody miały miejsce na Kanale Żerańskim. Odbyły się one w dwóch turach:
            I tura sobota
            II tura niedziela.
            W Maćka grupie wiekowej U15 ( do 15 roku życia) wzięło udział 38 zawodników z całej Polski. Byli to zawodnicy, którzy osiągnęli tytuł mistrza poszczególnych okręgów. Maciek jest zawodnikiem okręgu PZW Wałbrzych.
            Kanał Żerański to bardzo trudny i wymagający zbiornik wodny, dlatego tam rozegrano zawody. Przygotowania do startu w tym turnieju to ogromna praca i stres również dla taty Maćka.
            Dwudniowy trening oraz dwa dni zawodów przysporzyły nam wiele radości, gdyż Maciek jako jeden z najmłodszych zawodników zdobył upragniony tytuł Mistrza Polski, został również dostrzeżony przez trenera Kadry Polski Panią Elżbietę Mach Piwowar, która wręczyła mu statuetkę najlepszego zawodnika. Wydarzenia te spowodowały, że jest głównym faworytem do wstąpienia do Kadry Reprezentacji Polski na rok 2023. Tym samym będzie reprezentantem Polski na arenie międzynarodowej. Maciek to chłopak skromny, niezbyt wylewny. W jego imieniu dziękujemy wszystkim za wiarę i dobre słowa. Trzymajmy kciuki za kolejne starty.

          • 9 czerwca- DZIEŃ PRZYJACIELA

          • O tym, że przyjaciel to prawdziwy skarb, wiemy nie od dziś.A my o przyjaźń dbamy, bo w sercu ją mamy. Fotorelacja ze szkolnych obchodów święta przyjaźni. Pamiętajcie dziś o swoich przyjaciołach.....podziękujcie, pochwalcie, doceńcie....każdy tego potrzebuje .

          • "RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM" .

          •  Pierwszy okres zajęć projektowych po mały dobiega końca.Dzis zaglądamy do kół zainteresowań: badawczo- geograficznego, naukowego- "Małych odkrywców" oraz na zajęcia rozwijające kreatywność i uzdolnienia z języka angielskiego.

          • Wycieczka do Warszawy w ramach Sejmowego Programu Edukacji Parlamentarnej.

          • W dniu 07.06.2022 r. uczniowie klas 6-8 wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd odbył się w ramach Sejmowego Programu Edukacji Parlamentarnej i na zaproszenie posłanki I.Mrzygłockiej.  Kiedy dotarliśmy na miejsce młodzież otrzymała odpowiednie przepustki, a następnie pod czujnym okiem Straży Marszałkowskiej przeszliśmy odprawę i spotkaliśmy się z Panią przewodnik.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia pięknej makiety Sejmu. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam o historii parlamentaryzmu w Polsce, o obowiązkach i przywilejach posłów, ich roli w tworzeniu prawa. Następnie przeszliśmy do Sali Obrad, gdzie mogliśmy zasiąść w poselskich fotelach. Pani przewodnik opowiedziała nam, kto jaką funkcję pełni podczas pracy Sejmu, gdzie zasiada Prezydent, kto to jest Marszałek Sejmu i czym zajmują się dziennikarze. Na zakończenie zjedliśmy pyszny obiad w restauracji sejmowej. Następnie spotkaliśmy się z Panią Przewodnik, która w ciekawy sposób opowiedziała nam o najważniejszych zabytkach stolicy.

          • Turniej zmiksowanej siatkówki.

          • W dniu 6 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w trzecim już turnieju zmiksowanej siatkówki. Drużyna mieszana w składzie: Wiktoria Pakuła, Justyna Szwarcbach, Nadia Hładko, Oliwia Bucholc,Adrian Chorążyczewski, Dawid Maciejewski, Michał Markiewicz, Jakub Hnatyszyn okazała się bezkonkurencyjna pokonując wszystkich przeciwników. Jednak wyniki z poprzednich turniejów spowodowały, iż ostatecznie uplasowaliśmy się na II miejscu wyprzedzając szkołę z Boguszowa Gorc oraz Walimia. Gratulujemy udanych występów.

             

          • II Uczniowskie Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Spławikowym.

          • 4 i 5 czerwca 2022 r. odbyły się II Uczniowskie Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Spławikowym kategorii Igrzyska Dzieci w Opolu.

            Zawody odbyły się w trzech kategoriach wiekowych:

            I. Dzieci uczące się w klasach od 1 do 6 szkół podstawowych

            II. Dzieci uczące się w klasach 7-8 szkół podstawowych

            III. Szkoły ponadpodstawowe i średnie.

            Uczeń naszej szkoły Maciej Dąbrowa startował w I grupie wiekowej, do rywalizacji której stanęło 31 zawodników z całej Polski.

            Zawody podzielono na dwa sektory. 

            4 czerwca Maciek w swojej grupie zajął II miejsce a 5 czerwca wygrał swój sektor. 

            Łącznie pozwoliło to uzyskać w klasyfikacji generalnej tytuł Wicemistrza Polski.

            Wędkarstwo to wielka pasja Maćka, którą zamierza rozwijać.

            12 i 13 czerwca weźmie udział w kolejnych zawodach Mistrzostw Polski, które odbędą się tym razem
            w Warszawie. W tych zawodach rywalizować ze sobą będą mistrzowie poszczególnych okręgów znajdujących się na terenie naszego kraju. 

            Gratulujemy Maćkowi i trzymamy mocno kciuki.

             

          • Szkoła Uczy Bawi Wychowuje.

          • 03 czerwca 2022r. nasza drużyna w składzie: Adriana Sidor, Aleksander Kęsik, Bartosz Jeremenko odniosła wielki sukces! Po zaciętej rywalizacji zdobyła I miejsce w Międzygminnym Turnieju Szkoła uczy, bawi i wychowuje z Sową zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Walimiu. Serdecznie gratulujemy!!!

          • Dzień Dziecka.

          • Któż nie chciałby choć na chwilę stać się dzieckiem? Dzień Dziecka w gminie Walim w tym roku był wyjątkowy. Byliśmy uczestnikami uroczystego otwarcia skateparku oraz mogliśmy wypróbować swoje sportowe umiejętności nie tylko w jeździe na hulajnodze, czy na rolkach, ale również skorzystaliśmy z wesołej zabawy z animatorami dziecięcymi, cieszyliśmy się z dmuchanych ślizgawek i trampolin. Jak na ten dzień przystało, atrakcje były urozmaicone słodkim poczęstunkiem oraz wesołą muzyką. W zabawach na walimskim obiekcie sportowym wzięli udział również nasi ukraińscy goście. I idąc tropem korczakowskiej myśli, „ Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” wszyscy zintegrowali się w wesołej zabawie.

      • Wolontariusze i Szlachetna Paczka

      • Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.
         Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia. 
        Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ  rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną. 
        Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.
        M. Lubińska
    •  

       

       

        • Doraztwo zawodowe w praktyce

        • Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą  historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.
              Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem.  Dostarczyła wiedzy  na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu  ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.
           
          M. Śliwińska
        • SZKOLNE JASEŁKA

        • W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.

          Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.

          A.Jaśkiewicz

      • Dzień Banana w przedszkolu

        W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki,  wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz  przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w  konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami.  Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!