• Bieg Tropem Wilczym

          • Dziś po raz XI odbył się bieg Tropem Wilczym upamiętniającym Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. PSP im J. Korczaka w Jugowicach spośród 370 lokalizacji wystartowała po raz siódmy. Ponad osiemdziesięciu uczestników miało do wyboru dwie trasy biegu, w zależności od swoich możliwości i umiejętności. Dla rodzin z dziećmi został przygotowany bieg rodzinny, który liczył 1963 metrów. Dla bardziej zaawansowanych zawodników była dostępna trasa 5000 metrów. Dystans 1963 metrów nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty Józefa Franczak pseudonim „Lalek”. Pan dyrektor Michał Kryjak powitał uczestników biegu przy dębię, posadzonym w szkolnym ogrodzie w setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Tuż przed biegiem przeprowadzono wspólną rozgrzewkę, po której o godz. 12.00 sygnaliści z zaprzyjaźnionego koła myśliwskiego „Jar” dali znać dźwiękiem z rogu do rozpoczęcia biegu.

            Po biegu na uczestników czekał myśliwski gulasz, ciepła herbata, domowe ciasta i pyszna kawa. Po posileniu się został odczytany list Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz wręczone zostały pamiątkowe medale.

            Tegoroczna edycja biegu w naszej szkole miała też odsłonę charytatywną, dzięki zaangażowaniu w akcję „Biegniemy dla Sandry”.  Zebrane podczas biegu środki zostaną przeznaczone na leczenie naszej absolwentki Sandry, która od 7 lat choruje na anoreksję.

            Dziękujemy wszystkim: organizatorom, policji z komisariatu w Głuszycy, straży pożarnej z OSP w Walimiu, przedstawicielom koła myśliwskiego „ Jar”, pani pielęgniarce, panu Łukszowi Kazkowi- radnemu Powiatu Wałbrzyskiego, kibicom za doping, a przede wszystkim biegaczom za wysiłek i radość z biegania.

            Do zobaczenia za rok.

          • I MIEJSCE W ROZGRYWKACH POWIATOWYCH W PIŁCE SIATKOWEJ!

          • Dnia 1.03.2023 w Jedlinie Zdroju odbywały się Gminne i Powiatowe zawody sportowe w piłce
            siatkowej dziewcząt klas 7,8. W rywalizacji wzięło udział 6 drużyn:
            -PSP nr 5 w Boguszowie-Gorcach (Gorce)
            -PSP nr 6 w Boguszowie-Gorcach (Kuźnice)
            ZSP w Boguszowie-Gorcach (Boguszów)
            - Walim
            - Jedlina Zdrój
            - Jugowice.
            Rozgrywki gminne były podzielone na dwie grupy:
            Grupa I
            -PSP nr 5 w Boguszowie-Gorcach (Gorce)
            -PSP nr 6 w Boguszowie-Gorcach (Kuznice)
            ZSP w Boguszowie-Gorcach (Boguszów)
            Grupa II
            - Jedlina Zdrój
            - Walim
            - Jugowice.
            Każda grupa rozgrywała mecze metodą każdy z każdym gdzie z grupy gminnej do zawodów
            powiatowych przychodziły 2 drużyny.
            I Grupa zawodów gminnych:
            I miejsce PSP nr 5 w Boguszowie-Gorcach
            II miejsce ZSP w Boguszowie-Gorcach.
            II Grupa zawodów gminnych:
            I miejsce PSP Jugowice
            II miejsce SP Walim.
            W zawodach powiatowych o wejście do finału wywalczyły takie drużyny jak:
            - PSP Jugowice
            - SP Walim
            - PSP nr 5 w Boguszowie-Gorcach
            - ZSP w Boguszowie-Gorcach.
            Po ciężkich meczach ,wzlotach i upadkach do finału zakwalifikowały się dwie drużyny:
            PSP Jugowice - SP Walim.

            Tutaj śmiało można byłoby powiedzieć ,że był to mecz na tzw. styku czyli drużyny grały na podobnym
            wysokim poziomie ,ale jak to się mówi zwycięzca jest tylko jeden czyli PSP Jugowice, daje nam to
            awans do dalszych rozgrywek, które odbędą się w Świdnicy.

      • Wolontariusze i Szlachetna Paczka

      • Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.
         Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia. 
        Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ  rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną. 
        Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.
        M. Lubińska
    •  

       

       

        • Doraztwo zawodowe w praktyce

        • Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą  historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.
              Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem.  Dostarczyła wiedzy  na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu  ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.
           
          M. Śliwińska
        • SZKOLNE JASEŁKA

        • W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.

          Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.

          A.Jaśkiewicz

      • Dzień Banana w przedszkolu

        W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki,  wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz  przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w  konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami.  Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!