Narodowe Święto Niepodległości to żywa lekcja historii dla wszystkich Polaków. W takiej lekcji dnia 11 listopada wzięli udział nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej społeczności szkolnej. Z placu „ Pod Lipą” w Walimiu, wraz z mieszkańcami gminy Walim oraz przedstawicielami władz samorządowych wyruszył Marsz Niepodległości w kierunku Centrum Muzealno- Turystycznyego „ Olbrzym” w Jugowicach. Podczas marszu zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli szkół pod pomnikiem Pamięci Ofiar Projektu Riese. Po dotarciu na miejsce, odbyła się msza święta z udziałem maszerujących, a następnie wszyscy uczestnicy mogli posilić się wojskową grochówką i ciepłymi napojami. Na koniec wszystkich połączył wspólny śpiew przy ognisku pieśni patriotycznych, do którego licznie dołączyli goście z Ukrainy.
XI Rodzinny Marsz Niepodległości w Walimiu
- 11
MATEMATYKA PO PROSTU!
Drodzy Rodzice,
Polski Instytut Edukacji przygotował DARMOWY Program społeczno-edukacyjny
,,MATEMATYKA PO PROSTU’’ skierowany do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.
Funkcjonuje on w formie platformy online, w formule “lekcji wideo” i jest obecnie
najskuteczniejszym oraz najnowocześniejszym narzędziem wspomagającym naukę i uzupełnienie
wiedzy przed kartkówkami, sprawdzianami i egzaminem ósmoklasisty. Materiały edukacyjne
zostały zweryfikowane przez Wydział Edukacji m.st. Warszawy.
Partnerem programu jest Energylandia.
Darmowy Program „Matematyka Po Prostu” to niezbędne narzędzie w okresach nieobecności
dziecka w szkole i w codziennej pomocy w zrozumieniu matematyki:
Ponad 100 „lekcji wideo”
Poprawa ocen na sprawdzianach i kartkówkach
Treści przyjazne dla uczniów z dysleksją
Nawet 5-krotnie szybsza nauka
Treści zgodne w 100% z podręcznikami szkolnymi
Nauka dokładnie tego, co jest wymagane przez nauczyciela
Lepsze zrozumienie materiału objętego podstawą programową
Pełny zakres tematów z 7 i 8 klasy
Powtórzenie przed egzaminem 8-klasisty
Lepszy wynik na egzaminie
Liczba dostępów jest limitowana, dlatego warto szybko skorzystać z programu.
Prosimy o zapoznanie się z informacjami znajdującymi się na stronie
https://zday.pl/matematyka/ (jeśli link jest nieaktywny należy go skopiować i wkleić do
przeglądarki internetowej).
Dostęp do materiałów jest bezpłatny i obowiązuje na cały rok szkolny
2022/2023.
104 rocznica odzyskania niepodległości - "Szkoła do hymnu"
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data-symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości.
Dla upamiętnienia 104 rocznicy, uczniowie z klasy IV i zerówki przygotowali uroczysty apel, podczas którego nie zabrakło wierszy , pieśni i tańców patriotycznych!
W tym roku po raz kolejny dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu" i równo o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy dumnie nasz hymn narodowy. W ubiegłym roku „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał w prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.
10
Razem do celu w Gminie Walim
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM" i nowa planeta, na którą dotarli rozbitkowie, by stworzyć wymarzoną krainę z własnymi zasadami,zwyczajami, hymnem,walutą itd. A w podróż można było zabrać tylko swoje talenty, wiedzę i umiejętności. Jak się okazało był to wystarczający bagaż do tego, by stworzyć nową jakość....Takie historie tylko na projektowych zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne 👭💓🧑🤝🧑
Razem do celu w Gminie Walim
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM". Dziś rozwijaliśmy kreatywność i logiczne myślenie za pomocą klocków LEGO. Młodzi konstruktorzy i architekci byli w swoim żywiole! 🏠🌉🏢🛳️🏎️
Razem do celu w Gminie Walim
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM" - szachy,warcaby i gry planszowe dla rozwoju logicznego i strategicznego myślenia. Czy ktoś chętny na partyjkę?♟️🧩🎲
„ Śladem historii”
- Korzystając z pięknej, jesiennej aury zerówkowicze i drugoklasiści wybrali się w towarzystwie przewodnika historii- pana Mateusza Wyrzykowskiego, na wycieczkę do Szczawna Zdroju. Przewodnik miał na sobie przebranie ułana Legii Polsko- Włoskiej. Strój ten nawiązywał do faktu, że w 1807 roku właśnie w pobliskim Szczawnie, miała miejsce zwycięska walka z udziałem polskich ułanów. Po bitwie w granicach naszej ojczyzny odśpiewano „ Mazurka Dąbrowskiego”. Szczawno Zdrój to słynne uzdrowisko, dlatego ciekawostki z dziejów miasta, poznaliśmy podczas uroczego spaceru. W myśl znanego powiedzenia „ Cudze chwalicie, swego nie znacie”, uczniowie poznali część naszej dolnośląskiej historii, która ma w sobie wiele tajemnic i ciekawych faktów historycznych.8
Razem do celu w Gminie Walim
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM"- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne. Tym razem mówiliśmy o przyjaźni i koleżeństwie.Czym się różnią, jak o nie dbać itp. Stworzyliśmy także kodeks prawdziwego przyjaciela. Było bardzo sielsko- przyjacielsko🧑🤝🧑👭🍀💓
Razem do celu w Gminie Walim
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM" - zajęcia rozwijające kreatywność.
"Światem zaczęla rządzić jesień"...u nas w szkole także,a to za sprawą najbardziej kreatywnej grupy projektowej, która oprócz pięknej korytarzowej dekoracji stworzyła galerię prac plastycznych pt.: " Barwy jesieni". I jak ich nie kochać?🏵️🍂🍁👭🧑🤝🧑🎃
2
Razem do celu w Gminie Walim
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM". Tak badawczo pracowali " Mali Odkrywcy", podczas zajęć projektowych.Tym razem wyczarowali prąd z cytryny, bawili się suchym piaskiem, przeprowadzili przez labirynt kroplę wody, wykonali lunety słoneczne i śniegowego gniotka....Wow, ile tam się dzieje?!🧬🧪🔬🔭🔎
19
Razem do celu w Gminie Walim
Razem do celu w Gminie Walim - zajęcia dydaktyczno wyrównanie z matematyki. W świecie miar i wag.
6
Dzień postaci z bajek w Zerówce
- 12
Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, w piątek 4 listopada, przedszkolaki wzięły udział w wyjątkowych zajęciach, podczas których opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. W trakcie zabaw i quizów wykazały się znajomością treści bajek, rozwiązywały tematyczne zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytanym fragmencie. Nie obyło się bez zabaw ruchowych, ale najwięcej emocji wzbudziła- prezentacja bajkowych przebrań. Na zakończenie zajęć, dzieci wysłuchały fragmentu ich ulubionej baśni o Śpiącej Królewnie.
Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Wybrana data na to święto, nie jest przypadkowa – to dzień urodzin jednego
z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, wzbogacają słownictwo.To bajkowe spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. To był dzień pełen wrażeń.
15
Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Badmintonie
Wczoraj uczniowie naszej szkoły brali udział w igrzyskach dzieci oraz igrzyskach młodzieży szkolnej w Badmintonie, na szczeblu 1/2 województwa, które odbywały się na sali gimnastycznej w Złotym Stoku. Po bardzo zaciętych walkach na miejscach piątych uplasowali się: Tomasz Figlak, Oskar Chorążyczewski, Patryk Loda i Bartek Starzonek. Dziewczęta w kategorii młodszej: Martyna Zadora i Marika Trzoski zajęły szóste miejsce. Niepokonane okazały się dziewczynki starsz: Zuzia Figlak oraz Oliwia Bucholc zajmując pierwsze miejsce wywalczyły awans do finału wojewódzkiego. Gratulujemy udanego występu i gry na wysokim poziomie.
8
Razem do celu w Gminie Walim
"RAZEM DO CELU W GMINIE WALIM". Tym razem nie z kamerą, ale ze smartfonem wśród zwierząt 😉, czyli pożegnanie października we wrocławskim ogrodzie ZOOlogicznym, gdzie m.in. obserwowaliśmy jak na letnie temperatury, w środku jesieni, zareagowały zwierzęta. Oczywiście najwięcej emocji wzbudziły małpy (z powodu odnalezionych podobieństw i zbieżności 😉😎 🙈) oraz wizyta w Afrykarium. Po tak udanym poniedziałku, spodziewamy się wspaniałego tygodnia 😄, czego wszystkim z całego ❤️ życzymy.
29
“Nasza pasja, naszą siłą” cd...
Ex - farmaceutka, aktorka, radna, pedagog, terapeuta, koordynator niejednego projektu, trener zajęć z seniorami, a przede wszystkim, jak sama podkreśla, spełniona Mama i szczęśliwa Żona - z pewnością już się domyślacie, kto jest (super)bohaterem kolejnej odsłony cyklu “Nasza pasja, naszą siłą” - oczywiście mowa o naszej ulubionej pani pedagog Angelice Jaśkiewicz!
Niewielkiego wzrostu, a o wielkim sercu, dużej cierpliwości, charakteryzująca się niebanalnym poczuciem humoru, elokwentna kobieta o wielu talentach z milionem pomysłów na minutę, niegołosłowna, ambitna, hiperaktywna, zawsze chętnie służąca nie tylko dobrym słowem, ale i rzetelną pomocą – tak można w duuuużym skrócie opisać panią Angelikę.
Swą przygodę ze światem dorosłych rozpoczęła od pracy w aptece, która jednak nie spełniła oczekiwań naszej bohaterki. Bo przecież nie można stać w jednym miejscu wykonując codziennie te same rutynowe czynności mając w sobie tyle energii! Zatem pani Angelika, ku naszemu szczęściu, postanowiła spożytkować swój temperament w pracy z dziećmi, czyli w naszej szkole, gdzie od 17 (!) lat pokojowo rozwiązuje koleżeńskie konflikty, uczy empatii, edukuje zarażając wszystkich swym entuzjazmem z niesłabnącą siłą.
Ale ponieważ okazało się z czasem, że po dniu spędzonym w szkolnych murach pani Jaśkiewicz odczuwała niedosyt, postanowiła dołączyć do Alchemii Teatralnej - projektu edukacji teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury – gdzie od kilku już lat daje upust swemu naturalnemu talentowi aktorskiemu, otrzymując po każdym przedstawieniu same pozytywne recenzje!
“Po godzinach”, łącząc zamiłowanie do teatru ze zdolnościami i doświadczeniem pedagogicznym, pani Angelika organizuje zajęcia teatralne dla grupy seniorów w Dziennym Domu Opieki Senior +, działającym przy Fundacji Katolicka Inicjatywa "Berit" w Głuszycy.
Przeciętny Kowalski uznałby, że wystarczy tych zajęć. Jednak pani Angelika nawet za sąsiada nie miała Kowalskiego! Stąd też w trosce o dobrobyt najbliższego otoczenia wystartowała w wyborach do samorządu i od ponad czterech lat, jako radna Gminy Walim, aktywnie działa na rzecz lokalnego środowiska.
“Jak ona to robi?” - to nie tylko tytuł amerykańskiej komedii. To pytanie, które często nasuwa się nam – kolegom i koleżankom z grona pedagogicznego, gdy z podziwem spoglądamy na kolejne przedsięwzięcia pani Jaśkiewicz.
Życząc dalszych sukcesów w pracy zawodowej, na deskach teatru oraz w działaniach na rzecz gminy, a także ciągłych chęci do podejmowania ciekawych inicjatyw dziękujemy za inspirację i dzielenie się pozytywną energią!
Wolontariusze i Szlachetna Paczka
- Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia.Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną.Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.M. Lubińska
Doraztwo zawodowe w praktyce
- Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem. Dostarczyła wiedzy na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.M. Śliwińska
SZKOLNE JASEŁKA
W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.
Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.
A.Jaśkiewicz
Dzień Banana w przedszkolu
W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki, wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!
Archiwum Aktualności