23.11.2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dolnośląskim Finale Badmintona.
W tym dniu w gościnnej hali Hasta la Vista we Wrocławiu finał rozegrało 12 najlepszych zespołów dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Dzieci. Nasze drużyny w składzie: Patryk Loda i Tomasz Figlak zajęli 5 miejsce, natomiast Zuzanna Figlak i Oliwia Bucholc 3 .
Gratulujemy!!!
Dolnośląski Finał Badmintona
- 7
Dzień Pomarańczki w przedszkolu
19 listopada w oddziale przedszkolnym w naszej szkole poświęcony był pomarańczom i mandarynkom. Przedszkolaki w tym dniu przybyły w kolorze pomarańczowym. Miały również wykonane owocowe opaski na głowę i różne akcenty związane z pomarańczami.
Podczas zajęć omawialiśmy właściwości zdrowotne pomarańczy
i mandarynek, wysłuchaliśmy bajki o księżniczce Alince i rycerzu Witaminku, zwracaliśmy uwagę na witaminy w produktach żywnościowych, przeliczaliśmy owoce, a także graliśmy w owocowe „memory”.
Ponadto przedszkolaki uczestniczyły w rożnych konkursach: ,,Poszukiwacze pomarańczowego”, czy też ,,Znam owoce”, jak również wykonały „pomarańczowy taniec”.
Na koniec nasze kreatywne pociechy stworzyły prace plastyczne wyklejając pomarańcze plasteliną. Pysznym przerywnikiem w zajęciach były pyszne mandarynki i sok pomarańczowy.
Hasło imprezy to:
MNIAM, MNIAM OWOCE SĄ PYSZNE I ZDROWE!
13
Dzień życzliwości w przedszkolu
Przedszkolaki przeniosły się w tym szczególnym dniu 23.11.2021r. do Krainy Życzliwości.
Nie od dziś wiadomo, że dobre słowo, uśmiech na wagę złota jest.
Chociaż jest to istotne nie tylko od święta, istnieje dzień, kiedy szczególnie się o tym pamięta.
I w naszym przedszkolu dzieci o dniu życzliwości pamiętały, magiczne słowa i dobre czyny przez dzień cały królowały. Wszyscy też we wspólnej zabawie udział braliśmy, a na znak życzliwości serce dla kolegi i koleżanki przygotowaliśmy.
Pamiętajcie! Obcy czy przyjaciel – lepiej się poczuje, gdy mu ktoś na co dzień swoją dobroć ofiaruje.Dzieci podczas zajęć podawały skojarzenia ze słowem ,,życzliwość”, zapisywały je na kartonowym serduszku, słuchały opowiadania ,,Zaczarowany flet”, a następnie próbowały nazwać zachowania postaci oraz dokonać ich oceny.
Oprócz tego przedszkolaki wzięły udział w zabawie ruchowej ,,Wzajemna pomoc” i wykonały taniec do piosenki ,,Podajmy sobie rączki”. Na zakończenie wszystkie dzieci przygotowały serduszka dla przyjaciela przyozdabiając gotowy szablon serca według własnego pomysłu , a następnie obdarowywały nim kolegów
i koleżanki.I tak w miłej atmosferze przyjaźni i życzliwości minął nam jeden z kolorowych dni
w naszym przedszkolu.19
Wirtualna wystawa
W imieniu Fundacji Przestrzenie Dziedzictwa i współorganizatorów projektu serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nowej wirtualnej wystawy online poświęconej tradycjom pasterskim pt.
,,Dziedzictwo tradycyjnej kultury pasterskiej w polskich Karpatach"
Bezpłatny dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/118
Jest ona doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii i dziedzictwie tej niegdyś jednej z najważniejszych profesji na obszarze Karpat, tworzącej bogatą kulturę tradycyjną na terenach górskich w Polsce. Prezentuje ona wybrane konteksty związane z dziedzictwem pasterskim na terenie polskich Karpat łącząc fotografie z oryginalnymi tekstami. Materiał w tej formie jest po raz pierwszy prezentowany szerszej publiczności.
Wystawa dzieli się na pięć części: ,,Krajobraz kulturowy", ,,Początek i koniec sezonu", ,,Dzień na szałasie", ,,Pasterze", ,,Współczesne konteksty". Odczytuje i popularyzuje zanikający świat kultury pasterskiej, jego dziedzictwo, wskazuje też przemiany dokonujące się w nim obecnie. Przedstawiany materiał pochodzi z różnych regionów polskich Karpat i z wielu szałasów. Organizowana wystawa online prezentuje łącznie 60 ilustracji, a każdej z nich towarzyszy obszerna narracja dotycząca różnych aspektów tego dziedzictwa. Teksty zawierają informacje pochodzące z rozmów i obserwacji życia współczesnych pasterzy.
Wystawa zaciekawi szeroki krąg osób interesujących się dziedzictwem kulturowym zarówno pasterstwa, jak i Karpat.
Organizację wystawy dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu ,,Kultura ludowa i tradycyjna 2021". Wirtualna wystawa została przygotowana przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa przy udziale współorganizatorów: Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle, Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce.Bezpłatny dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/118
Zachęcamy do udziału w konkursie!
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jugowicach świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
Nasza Szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF Polska. 20 listopada- to wyjątkowa data- rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina, że wszyscy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. To wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na całym świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Do akcji przystąpiła także PSP w Jugowicach, która zorganizowała w ramach tego dnia różnorodne zajęcia. Wszyscy uczniowie tego dnia ubrani byli na niebiesko, w kolorze UNICEF. Młodsi uczniowie
na nawierzchni, przed wejściem do placówki wykonali rysunki, ilustrujące artykuły Konwencji o prawach dziecka. Do zabawy przyłączyli się goście, którzy w tym dniu odwiedzili naszą szkołę: Pani Aleksandra Ignaszak – Sekretarz gminy Walim, oraz Adam Hausman wójt naszej gminy. Starsi uczniowie zapoznali się z Konwencją o prawach dziecka, uczestniczyli w pogadankach, wykonywali prace plastyczne, rozwiązywali zadania, rebusy dotycząc praw dziecka. Znajomość praw, pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami, jak również daje możliwość aktywnego uczestnictwa w procesie podejmowania decyzji, które ich dotyczą.19
Happy Thanksgiving!
Święto Dziękczynienia, obchodzone jest na cześć pierwszych obfitych zbiorów pielgrzymów w kolonii Plymouth w 1621 roku. Celebrowane jest w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada. Nazwę i rangę święta narodowego nadał temu wydarzeniu prezydent Abraham Lincoln w 1863 roku. Jest to jedno z ważniejszych świąt sąsiadów zza oceanu. Nasi uczniowie z chęcią wzięli udział w konkursie na najładniej przystrojoną klasę w duchu tegoż to wydarzenia (i tu gratulujemy klasie IV) oraz wykonali wiele prac plastycznych, zawstydzających swym urokiem niejednego studenta ASP. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie!
"Smaki życia" czyli relacje, integracja i profilaktyka uzależnień.
Dziś zakończyliśmy warsztaty realizowane w naszej szkole przez Pracownię Badań Społecznych "Sonda" z Krakowa, w których uczestniczyli uczniowie z klas 1-8. Tematyka spotkań dotyczyła integracji oraz budowania relacji w zespołach klasowych,a także profilaktyki uzależnień.Praca uczniów oparta była na metodach aktywizujących tj : dyskusja,debata, drama.
To był ważny czas, ponieważ zajmowaliśmy się tym, co najistotniejsze w życiu społecznym: relacjami, bezpieczeństwem i odpowiedzialnością.Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminę Walim.12
Konkurs "Mądraliński"
Święto Niepodległości za nami, my uczniowie klasy 3 dalej pozostajemy w patriotycznym nastroju. Wzięliśmy udział w międzyszkolnym konkursie "Mądraliński" organizowanym przez PSP im. Polskich Noblistów w Walimiu. Celem konkursu było umacnianie więzi z krajem ojczysty.
Pomagamy zwierzakom
Oddaliśmy hołd Niepodległej
11 listopada 2021 roku odbył się jubileuszowy 10 Marsz z okazji Święta Odzyskania Niepodległości zorganizowany pod honorowym patronatem Wójta Gminy Walim. Przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami mieli zaszczyt w nim uczestniczyć. Przemaszerowaliśmy trasą od Lipy piastowskiej rosnącej w centrum Walimia do kompleksu Włodarz, będącego częścią projektu Riese. Uczestniczyliśmy we mszy polowej, śpiewaliśmy przy ognisku polskie pieśni patriotyczne. Z godnością uczciliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości!
25
Konkurs wiedzy historycznej
10 listopada 2021 r. klasa siódma i ósma mierzyły swoje siły w szkolnym konkursie wiedzy o historii Polski. Po ostrej rywalizacji i dogrywce, zwycięzcą został Bartosz Jeremenko z klasy siódmej, drugie miejsce zdobył Jakub Hnatyszyn z klasy ósmej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy
3
Narodowe Święto Niepodległości w Jugowicach
Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości - ani przyszłości.
Robert A.Heinlein
W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się w umysłach wielu pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Pamiętając o tych wydarzeniach, 10 listopada o 11.11 przyłączyliśmy się do akcji "Szkoła do hymnu". Jest to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2018 r.
W 2018 r. wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". W akcji uczestniczyło 4 867 937 uczniów i 475 235 nauczycieli w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo w akcję zaangażowało się 13 702 uczniów oraz 1055 nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.
W 2019 r. hymn zaśpiewało 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych.
W 2020 r. – mimo trwającej epidemii i nauki na odległość – do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne.
Mamy nadzieję, że w tym roku pobijemy kolejny rekord.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzymy wszystkim dużo zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej wspólnej przyszłości! Niech żyje Polska! Niech żyje Niepodległa!
3
Nowe śmietniki w naszej szkole
Dbając o piękne tereny wokół szkoły, rodzice naszych uczniów ufundowali nowe kosze na śmieci. W ubiegłą sobotę 6 listopada od 8 rano rozpoczęliśmy akcję montażu. W pierwszych promieniach listopadowego słońca postawiliśmy trzy nowe śmietniki. Zachęcamy wszystkich do korzystania!
Społeczność uczniowska naszej szkoły serdecznie dziękuje za ufundowanie śmietników panom Szulczykom.
Za udział w pracach montażowych dziękujemy państwu Alicji i Pawłowi Figlakom, panu Janowi Pol, panu Radosławowi Gładkowskiemu, panu Grzegorzowi Szulczykowi, panu Henrykowi Garncarzowi oraz małym pomocnikom - Tomkowi i Patrykowi.
Warsztaty edukacyjne
W piątek 5 listopada uczniowie klasy 5 wzięli udział w wyjątkowych warsztatach edukacyjnych w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą Energetycznie Efektywniejszy Dolny Śląsk finansowanego ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Głównym celem zadania jest upowszechnienie wiedzy wśród dzieci, młodzieży szkolnej oraz społeczności z terenu Dolnego Śląska, która będzie prowadzić do zwiększenia świadomości i nabycia pożądanych umiejętności oraz zachowań na rzecz efektywności energetycznej.
Finał powiatowy w badmintonie
3 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale powiatowym w badmintonie, który odbył się na hali sportowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jedlinie Zdroju.
Po zaciętych walkach zarówno reprezentacja dziewcząt jak i chłopców zdobyła tytuł Mistrza Powiatu w Dolnośląskich Igrzyskach Dzieci kwalifikując się jednocześnie do następnego etapu rozgrywek.
Reprezentacje dziewcząt i chłopców klas starszych zajęły II miejsce w finale powiatowym w Dolnośląskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Gratulujemy zawodnikom udanego występu
4
Finał strefy wałbrzyskiej w badmintonie.
4 listopada uczniowie naszej szkoły wystartowali w finale strefy wałbrzyskiej igrzysk dzieci w badmintonie.
Po zaciętych walkach reprezentacja w składzie Zuzanna Figlak, Oliwia Bucholc zajęła I miejsce wygrywając wszystkie mecze. Reprezentacja chłopców w składzie Patryk Loda, Tomek Figlak również zajęła pierwsze miejsce w turnieju pokonując wszystkie drużyny. Mecze chłopców przysporzyły nam nieco dreszczyków, ponieważ wszystkie były bardzo wyrównane i do końca nie było wiadomo, który zespół wygra. Ostatecznie nasza szkoła została okrzyknięta "czarnym koniem zawodów".
Obie reprezentacje zakwalifikowały się do finałów wojewódzkich, które odbędą się jeszcze w listopadzie w Karpaczu. Gratulujemy młodym sportowcom tak udanego występu.
7
Szkoła do hymnu
Marsz Niepodległości
Zapraszamy
Międzyszkolny konkurs fotograficzny "CZTERY PORY ROKU OKIEM UCZNIA” - Jesień
Temat konkursu: Uwiecznienie na fotografii aktualnej pory roku
Galeria Arte.fm
Wolontariusze i Szlachetna Paczka
- Szkolni wolontariusze po raz kolejny włączyli się do akcji “Szlachetna Paczka”. Tym razem zaangażowali się w obdarowanie samotnej pani Oli ze Świdnicy, która głównie potrzebowała żywności i środków chemicznych. Udało się wspólnie przygotować piętnaście paczek z prezentami.Wolontariusze Szlachetnej Paczki w sobotę i niedzielę( 7-8 grudnia) ponownie zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc najbardziej potrzebującym i wnieść w ich życie nadzieję na zmianę.Tym samym po raz kolejny zdarzył się weekend prawdziwych cudów. W tym roku Paczka dzięki szlachetnym sercom darczyńców pomogła 14 562 rodzinom z najdalszych zakątków kraju. Łączna wartość przekazanej pomocy przekroczyła 45 mln zł, dokładnie wyniosła 45 860 684. Podczas weekendu cudów sercem Szlachetnej Paczki były magazyny zlokalizowane w 633 rejonach na terenie całego kraju. To tam darczyńcy dostarczali kompletowane od tygodni paczki, które następnie przez ręce ponad 10 tys. wolontariuszy trafiały do konkretnych rodzin włączonych do programu. Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła ponad pół miliona osób wspierających ideę niesienia mądrej pomocy tym, którym zabrakło szczęścia.Wręczenie paczki to taki moment, któremu zawsze towarzyszą łzy wzruszenia i radości. Dzieje się tak, ponieważ rodziny, którym pomagamy nie proszą o pomoc i wydaje im się, że tej pomocy nie dostaną.Przygotowana przez szkolnych wolontariuszy paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie ich piękna i potwierdzenie ich ważności, przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów stają się ważni dla samych siebie i zaczynają zmieniać swoje życie. To esencja mądrej pomocy.M. Lubińska
Doraztwo zawodowe w praktyce
- Dnia 24 stycznia 2020r. uczniowie klas 8 z Gminy Walim, dzięki wielkiej życzliwości Pana Łukasza Kazka - radnego powiatu wałbrzyskiego, uczestniczyli w wycieczce do fabryki NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o . Podczas pobytu w zakładzie znajdującym się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczniowie obejrzeli interesującą prezentację, dotyczącą historii zakładu oraz procesów produkcji podzespołów mechanicznych wytwarzanych w fabryce. Druga część spotkania odbyła w hali produkcyjnej, gdzie młodzież miała okazje przyjrzeć się bliska całej linii produkcyjnej. Interesującą częścią wycieczki było spotkanie z pracownikiem BHP, który z zaangażowaniem przedstawił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące w odwiedzanej firmie.Wycieczka była wartościowym przedsięwzięciem. Dostarczyła wiedzy na temat kilku zwodów: inżynier jakości, specjalista do spraw IT, monter elektromechanik, pracownik magazynu. Z pewnością rozbudziła ciekawość poznawczą wielu uczniów i być może zainspirowała niektórych z nich do zaplanowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia edukacyjne realizowane podczas spotkań z przedstawicielami zawodów, w miejscu ich pracy mają głęboki sens, oddziałują na sferę motywacyjną młodych ludzi i powinny stać się stałą praktyką efektywnego doradztwa zawodowego.M. Śliwińska
SZKOLNE JASEŁKA
W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.
Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.
A.Jaśkiewicz
Dzień Banana w przedszkolu
W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki, wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!
Archiwum Aktualności