„Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie”
tekst: Gérard Moncomble
ilustracje: Paweł Pawlak
wyd. Nasza Księgarnia
„Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie” to poetycka opowieść o nadziei, przyjaźni i odnajdywaniu siebie, pomysłowo zilustrowana przez Pawła Pawlaka, który za pomocą papierowego kolażu przedstawia sceny z życia głównego bohatera. Podczas lektury towarzyszymy Moko w poszukiwaniu klucza do szczęścia: razem z nim się śmiejemy, smucimy, znajdujemy przyjaciela, wreszcie – doskonale się bawimy.
„Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań”
tekst: Łukasz Modelski
ilustracje: Jacek Ambrożewski
wyd. Dwie Siostry
Pizza margherita, brownie, kanapki, lody na patyku – uwielbiamy się nimi zajadać, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jaka jest historia tych prostych i jakże pysznych dań? Okazuje się, że za wieloma z nich stoi zwykły – acz niesamowity – przypadek. Dzięki książce „Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań” – napisanej przez Łukasza Modelskiego i zilustrowanej przez Jacka Ambrożewskiego – dowiadujemy się, jak powstało wiele znanych potraw, a także odbywamy przyspieszony kurs gotowania. To do dzieła!
„W lesie”
tekst i ilustracje: Maria Dek
wyd. Bernardinum
Maria Dek w książce „W lesie” po raz kolejny zabiera nas do niezwykłego świata dzieciństwa, wypełnionego magią i zachwytem. Wraz z autorką idziemy tropem zwierząt – po ich śladach – by po chwili znaleźć się w leśnej krainie, pełnej skarbów i przygód. Z każdą kolejną stroną nabieramy coraz większej ochoty na to, aby tuż po lekturze wyjść z domu na spotkanie z piękną i fascynującą przyrodą.
„Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”
tekst: Martyna Skibińska
ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka
wyd. Dwie Siostry
A może duchoturystyka? Jeśli jeszcze nie próbowaliście tej formy rekreacji, szybko sięgnijcie po „Duchowy przewodnik” i nadróbcie zaległości! Tylko uwaga – to zajęcie wyłącznie dla odważnych. Na szlaku tych osobliwych wędrówek można bowiem spotkać – a to więcej niż pewne – duchy i zjawy różnej maści. Martyna Skibińska jest wspaniałą przewodniczką po tych upiornych miejscach, a Dominika Czerniak-Chojnacka poprzez swoje ilustracje doskonale oddaje ich klimat. To co? W d-d-d-drogę!
„Julian Tuwim dzieciom”
tekst: Julian Tuwim
ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
wyd. Nasza Księgarnia
„Julian Tuwim dzieciom” to książka przygotowana z okazji 130. urodzin autora „Ptasiego radia”, „Okularów”, „Słonia Trąbalskiego” i wielu innych popularnych utworów dla najmłodszych, które bawiły, bawią i będą bawić kolejne pokolenia. Nie mogło w niej oczywiście zabraknąć ukochanych przez wszystkich wierszy i bajek, nowe są natomiast ilustracje – kolorowe, wesołe, czasem nostalgiczne, stworzone przez Magdę Kozieł-Nowak. Tę pozycję warto nie tylko oglądać, ale też czytać na głos, a potem śmiać się do łez, bo poczucie humoru Juliana Tuwima jest ponadczasowe!
„W krainie snów”
tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Wydawnictwo Literackie
„W krainie snów” to z założenia książka dla nastoletnich czytelników, ale będzie też wartościową lekturą dla ich rodziców. To historia wzięta z życia, bo mogłaby się wydarzyć naprawdę. Bohaterki powieści są dwie. To Matylda i Renata. Matka i córka. Tylko że role w ich relacji są odwrócone: to nie mama opiekuje się dzieckiem, lecz dziecko mamą. To historia m.in. o parentyfikacji i o tym, co się z nią wiąże, a także o samotności i wstydzie. Na początku jednak wszystko wygląda pięknie…