Temat konkursu: Uwiecznienie na fotografii aktualnej pory roku
Galeria Arte.fm
Temat konkursu: Uwiecznienie na fotografii aktualnej pory roku
Galeria Arte.fm
Z wizytą w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu
15 października 2021 roku odbyliśmy wycieczkę do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
W wycieczce wzięły udział klasy VIII i VII. Mieliśmy zaszczyt być publicznością podczas próby generalnej, przed wieczornym- premierowym koncertem muzyki pochodzącej z cyklu filmów o znanym agencie 007- „James Bond”. Próba wywarła na nas ogromne wrażenie i wiele emocji. Muzyka, jak i piosenki, które mogliśmy wysłuchać przyprawiały o dreszcze i gęsią skórkę. Uważamy, że warto było wybrać się do filharmonii i samemu przekonać się, jak piękna i fascynująca może być muzyka grana na żywo przez prawie 70 osobową orkiestrę. Gorąco polecamy!
Honorata Strzała, Nikola Kryniewicz
Konkurs filmowy "ZA PARĘ LAT POZMIENIAM ŚWIAT" rozstrzygnięty! Organizatorzy: p.Paweł Mazur- radny Gminy Walim i p.Łukasz Kazek- radny Powiatu Wałbrzyskiego przyznali cztery główne nagrody.Otrzymali je: Team-Patryk Loda i Oskar Chorążyczewski, Norbert Zieliński, Karol Drąg i Bartek Ruchała.Laureaci otrzymali sejmowe pamiątki oraz nagrodę w postaci wycieczki do Warszawy, gdzie m.in. odwiedzą Parlament Rzeczpospolitej Polskiej.
W konkursie wzięło udział 23 uczniów z naszej szkoły i co najważniejsze każdy z nich otrzymał upominek za nadesłany film. Przy pączkach i soku owocowym wszyscy obejrzeli na dużym ekranie zwycięskie produkcje oraz wzięli udział w dyskusji poprowadzonej przez p. Pawła Mazura i p.Angelikę Jaśkiewicz- szkolnego koordynatora konkursu, na temat odpowiedzialności za środowisko lokalne i aktywności obywatelskiej. Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że są aktywni, kreatywni i zdolni.I tak kolejna idea korczakowska ziszcza się...Bądźmy spokojni oni na pewno "Nie pozostawią świata takim, jaki jest, zmienią go, nadadzą sens”
Wycieczka do Gross- Rosen w Rogoźnicy.
19 października 2021 roku klasa VIII wraz z VII pojechały zwiedzić Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy- pozostałości po niemieckim obozie koncentracyjnym, w którym SS- mani w czasie II wojny światowej więzili i zmuszali do ciężkiej, katorżniczej pracy tysiące ludzi z 23 państw.
Zaczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia makiety obrazującej obóz a przewodnik opowiadał nam o jego funkcjonowaniu i kolejnych rozbudowach. Następnie obejrzeliśmy historyczne kamieniołomy- miejsce pracy więźniów a do najbardziej interesującej nas części obozowej weszliśmy trasą, którą po ciężkiej, morderczej pracy więźniowie powracali do swoich baraków.
Przechodziliśmy między fundamentami nieistniejących już budynków, zatrzymując się co jakiś czas, wsłuchani w opowieści Pana przewodnika o ich tragicznej historii.
Naszym ostatnim przystankiem w tej żywej lekcji historii był zrekonstruowany jeden z baraków, w którym więźniowie „mieszkali” podczas pobytu w obozie. Widzieliśmy stołówkę, łaźnię i spore pomieszczenie sypialne zapełnione piętrowymi pryczami- miejscem spoczynku utrudzonych więźniów.
Nasze zwiedzanie zakończyliśmy udziałem w warsztatach, w trakcie których, mając do dyspozycji kserokopie autentycznych dokumentów obozowych, mogliśmy uzupełnić karty obozowe byłych więźniów, których sylwetki zostały nam przybliżone dzięki przygotowanej prezentacji Pani przewodnik.
Wycieczka była naprawdę emocjonująca. Wszystkie miejsca i historie wywoływały w nas ciarki na plecach i powodowały, że w oczach automatycznie pojawiały się łzy.
Uważamy, że każdy powinien choć raz odwiedzić to miejsce, które stało się dla wielu ludzi „kamiennym piekłem”.
Honorata Strzała, Nikola Kryniewicz
W słoneczny jesienny poranek 18 października uczniowie klasy V I VI wraz z wychowawcami, Panią Alicja i Panią Anią pilotem biura podróży Nordactive, wyruszyli na jednodniową wycieczkę do wrocławskiego ZOO. Zwiedzanie zaczęliśmy od Afrykarium i jego niesamowitego podwodnego świata. Podziwialiśmy zwierzęta i rośliny z mórz i oceanów okalających kontynent afrykański. Wywarły one na nas niesamowite wrażenie. Potem spacerowaliśmy po ogrodzie zoologicznym, poznając zwierzęta z całego świata.Wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
15 października 2021 r. uczniowie z kl. III- IV z wychowawcami- wzięli udział w wycieczce do Muzeum Wsi Opolskiej. Mieli tam okazję podziwiać znajdującą się na świeżym powietrzu ekspozycję budowli drewnianych obrazujących wieś opolską z okresu XVIII-XX wieku. Podziwiali 24 obiekty, z których zdecydowana większość prezentuje zrębową konstrukcję ścian ( zagroda z regionu nyskiego prezentuje konstrukcję słupowo-ryglową). Ponadto na terenie Muzeum rozmieszczone są samodzielne budynki użyteczności publicznej takie jak: kościół, szkoła, wieża, karczma oraz wolnostojące domy, kuźnia, kapliczki oraz dwa wiatraki. Muzeum jest również miejscem, gdzie pośród drzew, łąk i wiejskich ogródków można odpocząć i zrelaksować się.
Po zwiedzeniu skansenu wszyscy stwierdzili, że życie w dawnych czasach było niezwykle ciężkie i trudne. Wymagało ogromnego poświęcenia i wytężonej pracy
„Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, Nauczyciel również czegoś się uczy” Paulo Coelho Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, uczniom oraz rodzicom, bo dzisiejszy dzień to święto całej społeczności szkolnej. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w pracę na rzecz naszej Szkoły.Dyrekcji i Gronu pedagogicznemu dziękujemy za trudy włożony w kształcenie. Życzymy cierpliwości i wyrozumiałości . Pracownikom administracji i obsługi dziękujemy za zaangażowanie w jak najlepsze funkcjonowanie naszej szkoły. Rodzicom życzymy zadowolenia z osiągnięć swoich pociech, uczniom -wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i radości z odkrywaniu tego co nieznane. Niech wszystkie dni roku szkolnego 2021/2022 upłyną w zdrowiu, radości i spokoju.
Już w tradycji i zwyczaju naszej szkoły jest, że wraz z uroczystościami z okazji Dnia Edukacji Narodowej, ma miejsce oficjalne przyjęcie najmłodszych do braci uczniowskiej. W tym podniosłym dniu na uroczystość przybyli zaproszeni goście- przedstawiciele gminy Walim, proboszcz parafii Walim i rodzice pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły, który powitał wszystkich zebranych i oficjalnie wielkim ołówkiem, przyjął pierwszoklasistów w szeregi szkolne Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach. Najmłodsi uczniowie ślubowali "..być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły..." , po czym otrzymali z rąk dyrektora szkoły, pamiątkowe dyplomy. Następnie uczniowie klasy I zaprezentowali wiedzę i umiejętności zdobyte w pierwszych miesiącach nauki szkolnej. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Po wystąpieniu artystycznym pierwszoklasistów, rozpoczęły się dla nich życzenia i prezenty. Na koniec uroczystości, tak, jak już w tradycji szkoły jest, najstarsi uczniowie klasy VIII wręczyli symboliczne prezenty i stali się opiekunami swoich najmłodszych kolegów.I tak powitaliśmy najmłodszych uczniów naszej szkoły i życzymy im, aby z uśmiechem
i zaangażowaniem szli śmiało przez wszystkie szkolne lata.
Każdy z nas lubi dostawać prezenty. Kiedy dostajemy prezent czujemy radość, a jeszcze większą, kiedy jest to prezent – niespodzianka. Dziś otrzymujecie taki prezent - niespodziankę w postaci szkoły. Dzięki niej będziecie każdego dnia odkrywać otaczający Was świat, będziecie odkrywać siebie samych, będziecie poznawać swoje słabości oraz swoje mocne strony. Tutaj z pewnością poznacie swoich przyjaciół na całe życie. Tutaj również zaznacie pierwszych sukcesów, a dla równowagi pewnie i porażek.
To taki trochę dziwny, ale przez to bardzo wyjątkowy prezent, ponieważ będziecie się nim cieszyć przez całe życie! Nie tylko przez kolejne 8 lat, ale jeszcze długo potem będziecie z rozrzewnieniem wspominać lata spędzone w murach naszej szkoły jako najpiękniejsze lata waszego życia.
Dziś już pozwolę sobie zadać pierwsze oficjalne zadanie domowe: zapytajcie swoich rodziców, dziadków, wujków, ciocie – jak wspominają swoje lata spędzone w szkole podstawowej. Do poniedziałku macie czas, może być? Chętnie posłucham Waszych opowieści i jestem pewien, iż będą to same miłe wspomnienia. Jeśli nie to wiedzcie, że tutaj jesteście w dobrych rękach i dajemy gwarancję fajnie spędzonego czasu. W końcu czuwa nad nami nasz patron Janusz Korczak, o którym nieraz usłyszycie, a który szczególnie dbał o dzieci.
Chciałbym Was również zapewnić, iż kierujemy się taką dobrą radą od mądrego pana Alberta Einsteina, który twierdził, iż
"Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek".
Zapamiętajcie te słowa i nam przypominajcie, bo my nauczyciele czasami o tym zapominamy, zwłaszcza przygotowując uczniów do egzaminów. Ale przed Wami jeszcze długa droga. Cieszcie się swoim dzieciństwem, bądźcie radośni i pełni zapału i energii. Tego właśnie Wam drodzy Pierwszoklasiści najbardziej życzę na tej nowej drodze ku dorosłości.
Wasz dyrektor
Michał Kryjak
https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt
Powiatowa Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w W-chu
nr tel. 797 984 251
poniedziałek- piątek godz. 8.00- 16.00
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w W-chu
nr tel. 665 878 222
pon. godz. 10.00-12.00/ śr. godz. 12.00-14.00/ piąt. godz. 10.00-12.00
"Światem zaczęła rządzić jesień.Topi go w żółci i czerwieni.." Dlatego postanowiliśmy tę najpiękniej kolorową porę roku wprowadzić na szkolne korytarze, za sprawą przygotowanych dekoracji przez najlepszy team: uczniowie -rodzice- nauczyciele. Jak Wam się podoba?
Grupa wolontariuszy z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach adoptowała wirtualnie psa Tysona ze schroniska dla bezdomnych zwierząt ze Świdnicy. Tyson to pies bardzo aktywny, ale potrzebuje specjalnego treningu z panią behawiorystką. Ponadto jak każdemu psu brakuje mu przysmaków, karmy suchej i mokrej, obroży, zabawek i wygodnego legowiska. Wolontariusze przygotowują wspólnie dla naszego podopiecznego paczkę z potrzebnymi rzeczami.
Na terenie szkoły przez cały październik w klasach będzie zbierana karma, przysmaki i smakołyki dla podopiecznych z zaprzyjaźnionego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zachęcamy wszystkie klasy do włączenia się w zbiórkę i pomoc wszystkim zwierzętom.
Wolontariusze również czynnie włączyli się w sprzątanie pomnika Ofiar projektu Riese; przygotowali nowy stroik oraz posadzili wrzosy. Raz w miesiącu grupa wolontariuszy dba o czystość i wystrój pomnika.
Ponadto nasza aktywna grupa wolontariuszy zebrała maskotki i przekazała je do Centrum Kultury i Turystki w Walimiu na loterię „Kup misia”, organizowaną podczas festynu charytatywnego „Światełko dla Huberta”.
Wszystkim zaangażowanym dużym i małym serdecznie dziękujemy.
W dniu 6.10.2021r. w oddziale przedszkolnym w Publicznej Szkole Podstawowej
im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony Jabłku – pyszne dary jesieni. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki o jabłuszkach, krótkie wypowiedzi o tym, co możemy przygotować z jabłek. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach z wierszem ,,Entliczek- pentliczek”, quizie ,, Co wiemy o jabłkach”, przeliczały jabłka w trakcie zabaw matematycznych, a także poszukiwały ukrytych jabłek wśród innych warzyw i owoców.
Pysznym przerywnikiem były jabłuszka przygotowane przez rodziców na drugie śniadanie oraz pyszny i zdrowy sok jabłkowy.
Dzieci uczestniczyły w rożnych konkursach: ,,Wędrujące jabłuszko ''- podawanie jabłka w rytm muzyki, czy też ,,Turlaj się, turlaj” polegającej na turlaniu jabłuszka po drodze oraz ,, Jabłkowy wyścig” - wyścig z jabłkiem na łyżce.
Przedszkolaki wykonywały również prace plastyczne: duże formaty jabłek zdobiły czerwoną, żółtą i zieloną kredką, układały puzzle w jabłkowym sadzie oraz wykonywały przestrzenne jabłuszka.
Hasło imprezy to: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.
W roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła bierze udział w projekcie organizowanym przez TVP. Oparty jest on na idei przybliżania teatru poprzez transmisje spektakli, szczególnie tam, gdzie dostęp do teatru jest ograniczony.
Transmisje spektakli na żywo odbywać się będą raz w miesiącu.
Zaczynamy 11 października spektaklem „Rutka”.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jugowicach uczestniczyli w Światowych Dniach Tabliczki Mnożenia. Akcja ta odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożeniaw przyjemny, niecodzienny sposób i jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Przygotowania do ŚDTM trwały kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowali plakaty, rekwizyty, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami. Przed egzaminami aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw. Nauczyciele koordynujący ŚDTM w naszej szkole Pani Elżbieta Maluha i Pani Aneta Szponarska przygotowały plan działania i po angażujących przygotowaniach, które były przede wszystkim świetną zabawą, odbyła się akcja, która wyłoniła wielu Ekspertów Tabliczki Mnożenia.
EKOwarsztaty w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śl.
Dziś klasa 5 wraz z wychowawcą- p.Małgorzatą Śliwińską i pedagogiem- p.Angeliką Jaśkiewicz wzięła udział w ekowarsztatach, podczas których uczniowie samodzielnie wykonali domki dla owadów pożytecznych oraz ekobiżuterię.Pani Monika Burdka i pani Sylwia Danisiewicz- prowadzące zajęcia, zaczarowały uczestników w młodych inżynierów- konstruktorów i ekojubilerów. Dzięki temu każdy z łatwością i wielką przyjemnością stworzył dzieło podyktowane przez własną wyobraźnię. Najlepsze wydarzenia to te, z których można dużo wynieść.My oprócz wspomnień ze świetnej kreatywnej zabawy wynosimy z warsztatów projekt owadziego domku w dużym formacie, który niebawem stanie w szkolnym ogrodzie, aby edukacja ekologiczna w naszej szkole zyskała rzeczywisty wymiar. A wszystko w myśl zasady "powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić,a zrozumiem".
Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole święto wszystkich chłopców. Z tej okazji Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować wybory na SUPER CHŁOPAKA. Dnia 29 września odbyło się głosowanie, w którym wzięły udział wszystkie dziewczęta. Każda z nich otrzymała kartkę do głosowania, na której mogła oddać głos na wybranego faworyta, biorąc pod uwagę kulturę osobistą chłopców i to, czy są mili i sympatyczni.
Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego dokonały przeliczenia głosów i tym sposobem wyłonieni zostali zwycięzcy. Wyniki zostały ogłoszone 1 października podczas apelu szkolnego.
Tegoroczni zwycięzcy:
1. Antoni Urbański
2. Krzysztof Juskowiak
3. Jakub Hnatyszyn
Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły życzymy, aby uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy.
Powtarzając za naszym patronem Januszem Korczakiem słowa "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" uśmiechajmy się, bo śmiech jest dobry na wszystko.
W miniony piątek dzięki młodym aktorom z kl.III znów znaleźliśmy się w klimacie Bożonarodzeniowym. Wszystko za sprawą przedstawienia jasełkowego, które mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole. Mile zaskoczyły wszystkich widzów reżyserskie rozwiązania w postaci wjazdu Maryi na osiołku stworzonym z konika na biegunach, osadzonego na stelażu wózka z dyszlem oraz scenograficzne perełki jak grota stworzona z gniecionego szarego papieru. Do tego piękne kostiumy i zaangażowanie aktorów. Z takiego połączenia musiało powstać coś wspaniałego.
Bardzo dziękujemy klasie III oraz nauczycielkom p.Sylwii Kocińskiej i p.Magdalenie Korólczyk za przygotowanie przedstawienia, a w przypadku p.Magdy dodatkowo za podzielenie się talentem w postaci brawurowej gry na harmonijce ustnej.
A.Jaśkiewicz
Dzień Banana w przedszkolu
W dniu 04.02.2020r. w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach odbył się dzień poświęcony…… bananom. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola, ubrane w coś żółtego. Najpierw wszyscy przywitali się wykonując piosenkę: ”Bananowy song”. Potem wysłuchały krótką bajkę o witaminach, układały kształt banana z żółtej nitki, wyszukiwały bananów wśród innych owoców oraz przeliczały bananowe zbiory. Po wysiłku intelektualnym uzupełniły energię pijąc sok bananowy przez słomkę. Po krótkim wytchnieniu przedszkolaki wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych: „Podaj banana”, „Banan parzy”, „Spacer z bananem na tacy”. Następnie rozegrano konkurs na najszybsze układanie puzzli bananowych z pociętych elementów, a uwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, w której dzieci wypełniały kontur banana paluszkowymi stempelkami. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, w kolorze słońca!
Powered by aSc EduPage