Szanowni Państwo,
cykl „Bezpieczni w sieci z OSE” to seria spotkań i materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, w których poruszamy tematykę cyberbezpieczeństwa. Kolejnym omawianym tematem jest FOMO i problemowe używanie internetu.
Czas, jaki młodzi ludzie spędzają w internecie, stale się wydłuża, a cyfrowa inicjacja ma miejsce coraz wcześniej. Prawie 65% młodych ludzi uważa, że powinno się mniej korzystać ze smartfona, a jednocześnie co piąty z nich deklaruje, że „nic nie jest tak przyjemne, jak korzystanie z telefonu”.
FOMO (ang. Fear Of Missing Out) badacze definiują jako lęk przed odłączeniem, utratą stałego kontaktu z innymi, obawę, że coś bardzo istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale najczęściej pojawia się u nastolatków.
Aby skutecznie edukować młodzież, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego zjawiska, jak zapobiegać jego negatywnym konsekwencjom i gdzie szukać pomocy. W tym celu przygotowaliśmy dla nauczycieli materiały edukacyjne.
W naszej publikacji „FOMO i problemowe używanie internetu. Poradnik dla nauczycieli” nie tylko omawiamy skalę zjawiska, ale przede wszystkim dajemy wskazówki, jak uchronić uczniów przed jego negatywnymi skutkami i gdzie zwrócić się o pomoc.
Dla nauczycieli przygotowaliśmy również scenariusz lekcji dla szkół ponadpodstawowych poświęcony FOMO. Zaleźć tam można tematy do dyskusji i praktyczne ćwiczenia do wykonania przez uczniów.
4 października zorganizowaliśmy webinar eksperckiporuszający tematykę FOMO. Zaproszeni goście szczegółowo omówili przyczyny zjawiska i sposoby walki z jego negatywnymi konsekwencjami. Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, zachęcamy do obejrzenia nagrania spotkania.
Najważniejsze informacje zamieściliśmy w infografikach, które udostępnić można w swojej szkole, mediach społecznościowych (nie zapomnijcie oznaczyć naszej strony), a także przekazać rodzicom uczniów.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół OSE